Kronik spontan ürtiker tanılı hastalarda NLO, TLO, ELO, MPV, CRP ile üAS7 ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between NLR, PLR, ELR, MPV, CRP levels and UAS7 in patients with chronic spontaneous urticaria
  1. Tez No: 599159
  2. Yazar: SULTAN GAMZE CİHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUNİSE DAYE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç Kronik spontan ürtiker (KSÜ), sebebi bilinmeyen, altı haftadan uzun süreli tekrarlayıcı ürtika ve/veya anjiyoödem ile karakterize mast hücre kaynaklı bir deri hastalığıdır. KSÜ etiyolojisinde nötrofil, lenfosit, eozinofil ve trombositlerin rolü henuz açıklanmamıştır. Ayrıca son zamanlarda KSÜ'nün etiyopatogenezinde inflamasyonun rolü üzerinde de durulmaktadır. Bu çalışmada KSÜ tanılı hastalar ve sağlıklı populasyon arasında nötrofil-lenfosit oranı (NLO), trombosit-lenfosit oranı (TLO), eozinofil-lenfosit oranı (ELO), ortalama trombosit hacmi (MPV), c-reaktif protein(CRP) düzeylerinin karşılaştırılması ve bu parametrelerin hastalık şiddeti ile ilişkilerinin araştırılması amaçlandı. Konuyla ilgili sınırlı sayıda çalışma mevcut olup, bunun sonucunun KSÜ patogenezinin aydınlatılmasına katkı sağlayacagı düşünülmektedir. Gereç ve Yöntem Çalışmaya Meram Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları polikliniğine başvuran herhangi bir sistemik hastalığı, otoimmün hastalığı, malignitesi, infeksiyöz hastalığı ve ilaç kullanımı olmayan 64 KSÜ tanılı hasta alındı. Kontrol grubuna ise ürtiker atağı geçirmemiş, herhangi bir hastalığı olmayan ve ilaç kullanmayan, yaş ve cinsiyet olarak KSÜ hasta grubu ile homojen 64 sağlıklı kişi alındı. Hasta ve kontrol gruplarının hemogram değerlerinden NLO, TLO, ELO hesaplandı, MPV ve CRP değeri kayıt edildi. Hasta grubunun hastalık şiddetini belirlemek için yedi günlük ürtiker aktivite skoru (ÜAS7) kullanıldı. Hasta grubu ÜAS7'ye göre şiddetli ve hafif-orta olarak 2 grupta değerlendirildi. Araştırma verilerimizin istatistiksel analizinde ''SPSS for Windows version 16.0'' yazılımı kullanıldı. Bulgular Çalışmaya alınan 64 hastanın 39'u (%61) kadın, 25'i (%39) erkekti. Yaş ortalaması ve standart sapması 36,92±10,80 yıl idi. Hastalık süresi 31,84±32,36 ay idi. KSÜ'lü hastalarla sağlıklı kontrol grubu arasında NLO, TLO, ELO, MPV, CRP değerleri karşılaştırıldı. KSÜ hastalarında NLO ve CRP değerleri anlamlı olarak yüksek, MPV değerleri ise düşük bulundu (p=0,033, p=0,001, p=
Özet (Çeviri)
Objective Chronic spontaneous urticaria (CSU) is a mast cell-driven skin disease, that is defined as the recurrence of weals, angioedema or both for more than six weeks due to unknown causes. The role of neutrophils, lymphocytes, eosinophils and platelets in the etiology of chronic spontaneous urticaria has not been explained yet. Recently, the role of inflammation in the etiopathogenesis of CSU has also been emphasized. The aim of this study was to compare neutrophil-lymphocyte ratio (NLR), platelet-lymphocyte ratio (PLR), eosinophil lymphocyte ratio (ELR), mean platelet volume (MPV), C-reactive protein (CRP) levels between patients with CSU and healthy population and to investigate the relationship between these parameters and disease severity. There are a limited number of studies on this subject and it is thought that this will contribute to the elucidation of the pathogenesis of chronic spontaneous urticaria. Materials and Methods Sixty-four patients with CSU without any systemic disease, autoimmune disease, malignancy, infectious disease or drug use, were admitted to the Meram Medical Faculty Department of Dermatology and Venereology outpatient clinic.The control group consisted of 64 healthy subjects with no history of medication, disease and urticaria attack and homogeneous with CSU patients according to age and sex. NLR, PLR, ELR were calculated from the hemogram values of the patient and control groups, MPV and CRP values were recorded. Seven-day urticaria activity score (UAS7) was used to determine the severity of disease in the patient group. The patient group was evaluated in two groups according to UAS7 as severe and mild-moderate. SPSS for Windows version 16.0 software was used for statistical analysis of our research data. Results Of the 64 patients included in the study, 39 (61%) were female and 25 (39%) were male. The mean age and standard deviation were 36.92 ± 10.80 years. The duration of the disease was 31.84 ± 32.36 months. NLR, PLR, ELR, MPV, CRP values were compared between patients with CSU and healthy controls. In CSU patients, NLR and CRP values were significantly higher and MPV values were lower (p = 0.033, p = 0.001, p =