Kronik spontan ürtikerli hastalarda ikinci kuşak antihistaminler ve omalizumab tedavisinin nötrofil/lenfosit oranı, trombosit/lenfosit oranı ve ortalama trombosit hacmi üzerine etkilerinin birbirleriyle ve kontrol grubu ile karşılaştırılması
Comparison of the effects of second generation antihistamines and omalizumab treatment on neutrophil / lymphocyte ratio, platelet / lymphocyte ratio and mean platelet volume in patients with chronic spontaneous urticaria with each other and with the control group
  1. Tez No: 661687
  2. Yazar: ZÜLKÜF ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL BİLAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Kronik spontan ürtiker 6 haftadan uzun süren, çoğunlukla etiyolojik neden tespit edilemeyen, tekrarlayıcı sistemik inflamatuar bir hastalıktır. İnflamasyonun parçası olan nötrofil, lenfosit ve trombositlerin KSÜ patogenezinde rolü net değildir. Yapılan çalışmalarda nötrofil / lenfosit oranı (NLO), trombosit / lenfosit oranı ve MPV'nin KSÜ'de inflamasyon belirteci ve tedaviye yanıtı değerlendirmede kullanılabileceği gösterilmiştir. Çalışmamızda KSÜ hasta grubunda ve kontrol grubunda NLO, TLO ve MPV değerlerine bakarak, bu değerleri kontrol grubu ve tedavi öncesi hasta gruplarında karşılaştırmayı, antihistamin tedavisi ve omalizumab tedavisi ile bu değerlerde meydana gelen değişimlerini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Manisa Celal Bayar Üniversitesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran kronik spontan ürtiker tanılı, 18 yaşından büyük, malignitesi olmayan, infeksiyöz hastalığı olmayan, immünsüpresif ilaç kullanımı olmayan, antihistamin veya omalizumab tedavisi almış olan 146 hasta dâhil edildi. Antihistamin grubunun tedavi öncesi ve tedavinin 4.haftasındaki, omalizumab grubunun ise tedavi öncesi ve tedavinin 3.ayındaki hemogram parametreleri retrospektif olarak incelendi. Retrospektif olarak seçilen 150 kişilik kontrol grubu polikliniğimize başvuran, ürtiker tanılı olmayan, araştırmanının dışlanma kriterlerinin uygulandığı, sistemik inflamatuar, enfeksiyöz ve malignite grubunda yer almayan hastalar dahil edildi ve hemogram parametreleri incelendi.
Özet (Çeviri)
Comparison of the Effects of Second Generation Antihistamines and Omalizumab Treatment on Neutrophil / Lymphocyte Ratio, Platelet / Lymphocyte Ratio and Mean Platelet Volume in Patients with Chronic Spontaneous Urticaria with Each Other and with the Control Group Objective: Chronic spontaneous urticaria is a recurrent systemic inflammatory disease that lasts for more than 6 weeks and often has no etiological cause. The role of neutrophils, lymphocytes and thrombocytes, which are parts of inflammation, in CSU is not clear. Studies have shown that neutrophil / lymphocyte ratio (NLR), thrombocyte / lymphocyte ratio (PLR) and MPV can be used in CSU to evaluate inflammation marker and response to treatment. In our study, we aimed to compare the NLR, PLR and MPV values in the control group and pre-treatment patient groups, and to investigate the changes with antihistamine treatment and omalizumab treatment in the CSU patient group and control group. Materials and Methods: 146 patients who applied to Manisa Celal Bayar University Dermatology and Venereal Diseases outpatient clinic, with a diagnosis of chronic spontaneous urticaria, over 18 years of age, without malignancy, no infectious disease, no immunosuppressive medication, and using antihistamine or omalizumab were included in the study. The complete blood count parameters of the antihistamine group before treatment and at the 4th week and of the omalizumab group before treatment and at the 3rd month were retrospectively analyzed. 150-person control group who were not diagnosed with urticaria, whose research exclusion criteria were applied, was retrospectively selected among patients who has no systemic inflammatory, infectious and malignant disease applied to our outpatient clinic and their complete blood count parameters were examined.