Bazı topolojik kusurların uzay-zaman geometrisinin f(R,T)) teoride incelenmesi
Investigation of space- time geometry f(R,T) theory of some topological defects
- Tez No: 731549
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada, evrenin genişlemesi, oluşum süreçleri daha sonra topolojik kusurlar olan sicim madde, domain wall madde, monopol maddenin oluşumları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde literatür taraması yapılmıştır. Üçüncü bölümde Einstein'ın Genel rölativite teorisinin modifiye edilmiş şekillerinden biri olan f(R,T) teori metrik ve tensörler yardımıyla irdelenmiş ve günümüz evreni ile büyük ölçekte tutarlı olan FRW metriğinin denklemi ayrıca sicim, domain wall ve monopol madde için durum denklemleri verilmiştir. Dördüncü bölümde sicim madde ve domain wall maddenin fiziksel çözümlerini inceledik. Son olarak elde edilen bulgular grafikler yardımıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the expansion of the universe, its formation processes and then the formation of topological defects such as string matter, domain wall matter, and monopoly matter are emphasized. In the second part, literature review was made. In the third chapter, $f(R,T)$ theory, which is one of the modified forms of Einstein's General theory of relativity, is examined with the help of metrics and tensors, and the equation of the FRW metric, which is consistent with today's universe on a large scale, and the state equations for string, domain wall and monopole matter are given. In the fourth chapter, we examined the physical solutions of string matter and domain wall matter. Finally, the findings were analyzed with the help of graphics.