GUL herbaryumundaki apiaceae taksonlarının tanıtımı ve ekonomiye kazandırılması olanaklarının araştırılması
Apiaceae taxa in the GUL herbarium introduction and introduction to the economy exploration of possibilities
  1. Tez No: 599229
  2. Yazar: ÖZLEM BEBEKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışma, GUL Herbaryumu'nda bulunan Apiaceae (Umbelliferae) familyası örneklerinin yeniden düzenlenmesi, internet sitesinde veri tabanı hazırlanması, teşhis edilmemiş örneklerin teşhis edilmesi, teşhislilerin mevcut literatür ışığında kontrol edilmesive temel sistematik eserlerdeki tanımlamalara uymayan özellikleri ile endemik taksonların ve tehlike kategorilerinin belirlenmesi esasına dayanmaktadır. Bu çalışma ile GUL Herbaryumu'nda Apiaceae (Umbelliferae) familyasına bağlı 54 cins ve bu cinslere ait 127 türe bağlı 134 takson belirlenmiştir. Bu taksonlardan 24'ü Türkiye için endemiktir. GUL Herbaryumu'ndaki Apiaceae (Umbelliferae) familyasının takson zenginliği yönünden ilk sıradaki cinsleri; Bupleurumve Pimpinella 8, Eryngium 7, Scandix 6, Johrenia, Chaerophyllum, Anthriscus, Prangos, Ferulago, Torilis, Daucus 5 takson olarak sıralanmaktadır. Bunlardan; 4 takson LC, 3 takson NT, 2 takson CD, 3 takson VU, 1 takson EN ve 1 takson ise CR kategorisindedir. 60 takson Türkiye florasındaki çeşitli kareler için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
This study is based on the rearrangement of Apiaceae (Umbelliferae) family samples which are included in Herbarium GUL, the preparation of database in the website, the diagnosis of the samples which have not been diagnosed, checking the diagnosed ones according to present literature and the properties that don't comply with the definitions in the basic systematic works and determining of the endangered and endemic kinds. With this study, 54 genera in Apiaceae (Umbelliferae) family in Herbarium GUL and 134 taxa belong to these genara have been determined. 24 of these taxa are endemics for Turkey. The genera in term of kind abundance in Apiaceae (Umbelliferae) family in Herbarium GUL are Bupleurum(8 taxa), Pimpinella (8 taxa), Eryngium (7 taxa), Scandix (6 taxa), Johrenia, Chaerophyllum, Anthriscus, Prangos, Ferulago, Torilis, Daucus (5 taxa). 4 taxa belongto LC category, 3 taxa belong to NT category, 2 taxa belong to CD category, 3 taxa belong to VU category, 1 taxa belongs to EN category and 1 taxa belongs to CR category taxon belong to category. 60 taxa is the new record for various squares in the flora of Turkey.