Design and analysis of a spider robot
Bir örümcek robotun tasarımı ve analizi
- Tez No: 599233
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KIRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Tekerlek veya palet tipi robotlar genellikle mekanik, elektronik ve yazılım uygulamalarının basitliği nedeniyle düz yüzeylerdeki araştırmalarda kullanılır. Ancak bu robotlar engebeli arazilerde kolaylıkla uygulanabilir değildir. Bacaklı tip robotlar tekerlek tipi kadar hızlı değildir, ancak kayalık ya da kumlu alanlar, dar yollar vb. gibi zorlu arazilerde başarılı bir şekilde çalıştırılabilmeleri için gerekli yeteneklere sahiptir. Biped robotlar göreceli olarak basit yapılara sahiptir fakat dengelenmeleri güçtür. Diğer taraftan çok bacaklı robotlarda bacakların sayısı arttıkça, mekanik karmaşıklık da artmaktadır. Bu çalışmada, en az mekanik ve kablolama karmaşıklığına sahip sekiz bacaklı bir robotun geliştirilmesi amaçlanmıştır. Sekiz bacaklı kaşif robotu (ELER) SolidWorks ve Matlab Simmechanics programları ile tasarlanmış ve akıllı servo motorlar ve üç boyutlu yazdırma tekniği kullanılarak başarıyla uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Wheel or palette type robots are usually used for explorations on flat surfaces because of simplicity of their mechanical, electronic and software implementations. But these robots are not quite applicable on rough terrains. Legged type robots are not fast as wheel types but have abilities to be operated successfully in rough terrains such as rocky or sandy areas, narrow paths, etc. Biped robots have relatively simple structures but they are hard to be balanced. On the other hand, as the number of legs increases the mechanical complexity also increases for multi-legged robots. In this study, it is aimed to develop an eight-legged robot with minimal mechanical and cabling complexity. Eight-legged explorer robot (ELER) was designed in SolidWorks and Matlab Simmechanics softwares and then succesfully be implemented using smart servo motors and 3D printing technique.