Design optimization of a spider assembly of a washing machine
  1. Tez No: 65045
  2. Yazar: ALTAN UĞURKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TÜRKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Bu tezde, çamaşır makinasındaki bir komponent olan tambur kolunun analizi yapılmıştır. Yapılan çalışmada amaç, daha yüksek açısal hızlar için varolan tambur kolundan daha rijit bir parça tasarlamaktır. Yeni tasarlanan parçanın en az malzemeyle ve kabul edilebilir gerilme seviyesinde olması hedeflenmiştir. Bu amaca ulaşmak için, analitik, deneysel çalışmalar yapılmış ve simulasyon teknikleri kullanılmıştır. Çalışma süresince, SDRC/I-DEAS sonlu elemanlar yazılım paketi kullanılmıştır. Sonlu eleman yazılımı dönel bir disk problemiyle doğrulanmış, hata analizi yapılarak sonuçların güvenilirliği irdelenmiştir. Sonlu elemanlar modelinde girdiler; malzeme özellikleri, sınır koşulları ve parçanın üç boyutlu geometrisi olarak özetlenebilir. Sınır koşulları irdelendiğinde, problemin statik olarak belirsiz olduğu görülmüştür. Bundan dolayı tambur kolu tambur ile birlikte modellenmiştir. Fakat, yeni tasarım şeklini belirlemek amacıyla, tambur kol geometrisinin üçte biri alınarak göreceli basit bir analiz yapılmıştır. Çalışma sırasında iki deney gerçekleştirilmiştir. Birincisi olan statik sehim deneyi sonunda tambur grubu rijitliğinin %80 oranında tambur koluna bağlı olduğu görülmüştür. İkinci deney ise sonlu elemanlar modeli sonuçlarının irdelenmesi amacıyla yapılan dinamik gerilmelerin ölçülmesi olmuştur. Hesaplanan gerilme ölçülen gerilme ile karşılaştırıldığında hatanın %5 olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, parçada deneme yanılma metoduyla şekil optimizasyonu yapılmış ve mevcut parçayla karşılaştırıldığında ağırlık %20 oranında azaltılmış, rijitlik %26 oranında artırılmış ve aynı düzeyde gerilmeler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this thesis, spider of a washing machine is analyzed. The aim is to design a stiffer component compared with existing one capable to spin at a higher angular velocity. The design objective is to use minimum amount of material at an acceptable stress level. To achieve this goal analytical, experimental and simulation techniques are used. Throughout the project, SDRC/I-DEAS finite element module is used as the simulation software. The finite element software is verified on a rotating disc problem and the accuracy of results is discussed. The inputs for a finite element analysis can be summarized as material properties, boundary conditions and three dimensional geometry of the component. The analysis of boundary conditions of the spider problem has shown that it is a statically indeterminate case. To overcome this problem, it was necessary to model the spider together with the drum. To decide on the shape of the new design, however, a relatively simple analysis was performed using one third of the spider geometry. During the study, two experiments are done. The first one is a static verification of deflection to understand contribution of the spider to the rigidity of the drum assembly and it is found out that 80% of the stiffness of the drum is due to the spider. The latter is a dynamic strain measurement which is performed for evaluating errors occured in the finite element modelling. The computational strain values are compared with these experimental data and an error of 5% is found. Shape optimization led to a final design which effects a material reduction of 20% with an increased stiffness of 26% at the same level of maximum stress in the part.