Çanakkale ilindeki büyük ölçekli peyzaj alanlarının sulama sistemlerinin incelenmesi
Investigation of irrigation systems of large scale landscape areas in Çanakkale province
  1. Tez No: 599292
  2. Yazar: ÖZLEM GÖNÜL ALTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAD DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Peyzaj alanlarında genellikle bitkilerin su ihtiyacı yeterli oranda karşılanmamakta ya da ihtiyacı olandan fazla sulama suyu uygulanmaktadır. Başka bir ifadeyle, alandaki bitkilere uygulanan su, bitkinin su ihtiyacı, toprak, su kaynağı ve iklim koşulları göz ardı edilerek verilmektedir. Aynı zamanda, suyun doğru kullanımının çok önemli olduğu günümüzde gereksiz su israfına da neden olmaktadır. Bu nedenle, su tasarrufunun öneminin giderek arttığı bu günlerde, suyun peyzaj alanlarında da doğru kullanılması kaçınılmazdır. Bu çalışmada, Çanakkale İli'ndeki 12 adet büyük ölçekli peyzaj alanının sulama sistemleri incelenerek, var olan eksikliklerinin belirlenmesi ve sorunlara ilişkin çözüm önerileri amaçlanmıştır. Çalışma alanlarındaki durum ve eksiklikler belirlendikten sonra, peyzaj alanlarına uygun sulama sistemleri tasarlanmış ve maliyetlendirilmiştir. Çalışma sonucunda, incelenen alanların neredeyse tümünde sulama sistemi bakımından eksikliklerle ve problemlerle karşılaşılmıştır. Çanakkale İli'ndeki çoğu peyzaj alanında henüz otomatik sulama sistemleri kullanılmadığı, sulamaların yüzey sulama veya taşınabilir başlıklarla yapıldığı görülmüştür. Çalışmada elde edilen sonuçların, Çanakkale ili ve diğer şehirlerde planlanacak peyzaj alanları için birçok özel ve resmi kuruma örnek ve yardımcı olabilecek bir çalışma olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In landscaping areas, the water requirement of the plants is generally not met enough or more irrigation water is applied than it needs. In other words, the water applied to the plants in the area is given without considering the water requirement of the plant, soil, water source and climatic conditions. It also causes unnecessary waste of water nowadays, where proper use of water is very important. Therefore, in these days when the importance of water saving is increasing, it is inevitable to use water correctly in landscaping areas. The aim of this study was to investigate the irrigation systems of 12 large-scale landscaping areas in Çanakkale province, to identify the existing deficiencies and to propose solutions to the problems. After determining the situation and deficiencies in the study areas, irrigation systems suitable for landscaping areas were designed and costed. As a result of this study, deficiencies and problems in terms of irrigation system were encountered in almost all the investigated areas. It has been observed that most of the landscaping areas in Çanakkale have not yet been equipped with automatic irrigation systems and that irrigation is carried out with surface irrigation or portable sprinkler heads. It is thought that the results obtained in this study will be an example and help to many private and public institutions for landscape areas to be planned in Çanakkale province and other cities.