Terör ve yerel ekonomik kalkınma: Türkiye düzey 2 bölgeleri üzerine ekonometrik analizler
Terror and local economic development: Econometric analyses on Turkish nuts-ii regions
  1. Tez No: 599298
  2. Yazar: DEMET EROĞLU SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA YAPRAKLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
Ekonomik büyüme ve kalkınma olgusu gelişmiş, gelişmekte olan ve azgelişmiş tüm ülkelerin önemle üzerinde durdukları bir meseledir. Bununla birlikte özellikle günümüzde ülkelerin büyümesinin ve kalkınmasının önünde önemli bir sorun olan bölgesel ve yerel kalkınma dengesizliklerinin varlığı, bu sorunların nedenlerini ve sorunlara yönelik çözüm önerilerini araştıran çalışmaların yoğunluk kazanmasını sağlamıştır. Bölgesel ve yerel ekonomik kalkınma farklılıklarının çeşitli sebepleri olmakla birlikte bu farklılıklara yol açan en önemli sebeplerden birisi ise meydana gelen terör olaylarının etkileridir. Bu etkiler dolayısıyla terör olaylarının yaşandığı mekânlarda büyüme ve kalkınma sekteye uğrayabilmekte hatta daha da geriye gidebilmektedir. Bu çalışmanın amacı; terörün neden olduğu olumsuzlukların yerel ekonomik kalkınma bağlamında irdelenmesini sağlayarak, hangi faktör ve değişkenlerin terörün belirleyicileri arasında olduğunu ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda Türkiye'de İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflamasında (İBBS) olan 26 Düzey-2 alt bölgesinin 2007-2017 dönemine ait verileriyle terörün belirleyicilerini ortaya koymaya yönelik olarak ekonomik, sosyal ve çevresel faktörlerden hareketle analizler gerçekleştirilmiştir. Panel veri analizine dayalı Coğrafik Ağırlıklı Regresyon (GWR) yöntemi sonuçlarına göre terörün belirleyicileri arasında olan makroekonomik değişkenler; gelir, turizm, işsizlik, enflasyon ve yoksulluk değişkenleridir. Ayrıca terörün sosyal belirleyicileri arasında suç, eğitim ve göç değişkenleri bulunmaktayken, çevresel belirleyicilerin ise yol ve coğrafya değişkenlerinden oluştuğu tespit edilmiştir. Özetle ortaya konan bu sonuçların terörün bölgesel belirleyicileri kapsamında yerel ekonomik kalkınmanın sağlanması ve ilerletilmesi bağlamında politika yapıcılara doneler vermesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Economic growth and development are important issues which are seriously emphasized by all developed, developing and underdeveloped countries alike. However, the presence of regional and local development imbalances, which is particularly an important obstacle for the growth and development of countries, has intensified the studies investigating the causes of and solutions to these problems. There may be a variety of reasons behind differences in regional and local development, however, the negative effects of terror events is one of the most important reasons underlying differences in regional and local development performances. Due to such effects, growth and development of spaces in where terror events are occurred can be interrupted or may even be reversed. The aim of this study is to provide a thorough research of the negativities caused by terror in the context of local economic development and to reveal which factors and variables are among the determinants of terrorism. For this aim, data from 26 Turkish Nomenclature of Territorial Units for Statistics (NUTS) II regions for the period 2007-2017 are used carry out analyses with reference to economic, social and environmental factors to reveal determinants of terror. According to the results of Geographically Weighted Regression (GWR) method based on panel data analyses, income, tourism, unemployment, inflation and poverty are the macroeconomic determinants of terror. Moreover, while crime, education and migration are the social determinants of terror, roads and geography variables are the environmental determinants, according to the results of the analyses. The results of the study are expected to give policymakers clues on achieving and sustaining local economic development with respect to regional determinants of terror.