Yabancı dil olarak Türkçe öğretenlerin yenilenmiş bloom taksonomisine göre metin altı soru yazma becerileri üzerine bir değerlendirme
An evaluation of under the text question writing skills according to bloom's revised taxonomy of teachers of Turkish as a foreign language
- Tez No: 599303
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH KANA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışmanın amacı yabancı dil olarak Türkçe öğretenlerin hazırladıkları metin altı sorularını Yenilenmiş Bloom Taksonomisine göre incelemektir. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul Aydın Üniversitesi, Aydın TÖMER'de çalışan ve kolay ulaşılabilir durum örneklemesi yoluyla ulaşılan 15 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmadan elde edilen bulgu ve sonuçlara göre 15 öğretmenin A1 düzeyindeki 2 metne yönelik toplam 238 soru hazırladıkları, bu soruların 55'inin ölçme ve değerlendirme bakımından hatalı olduğu, geriye kalan 183 sorunun ise 105'inin hatırlama, 61'inin anlama, 8'inin uygulama, 8'inin analiz etme ve 1'nin yaratma basamağında olduğu, uygulama basamağına yönelik soru bulunmadığı; B1 düzeyindeki 2 metne yönelik toplam 237 soru hazırladıkları, bu soruların 95'inin ölçme ve değerlendirme bakımından hatalı olduğu geriye kalan 142 sorunun ise 59'unun hatırlama, 58'inin anlama, 1'inin uygulama, 21'inin analiz etme 3'ünün yaratma basamağında olduğu, değerlendirme basamağına yönelik soru bulunmadığı; 10 öğretmenin C1 düzeyindeki 2 metne yönelik toplam 191 soru hazırladıkları, bu soruların 85'inin ölçme ve değerlendirme bakımından hatalı olduğu geriye kalan 106 sorunun ise 46'sının hatırlama, 51'inin anlama, 7'sinin analiz etme, 2'sinin değerlendirme basamağında olduğu, uygulama ve yaratma basamaklarına yönelik soru bulunmadığı tespit edilmiştir. Yenilenmiş Bloom Taksonomisinin bilgi boyutuna göre ise 15 öğretmenin A1 düzeyindeki 2 metne yönelik hatırlama basamağında hazırladıkları 105 sorunun 84'ünün olgusal, 21'inin kavramsal bilgi basamağına; anlama basamağında hazırladıkları 61 sorunun 27'sinin olgusal, 34'ünün kavramsal bilgi basamağına, uygulama basamağında hazırlanan 8 sorunun işlemsel bilgi basamağına, analiz etme basamağında hazırlanan 8 soru ile yaratma basamağında hazırlanan 1 sorunun ise üstbilişsel bilgi basamağına yönelik olduğu tespit edilmiştir. B1 düzeyindeki 2 metne yönelik hatırlama basamağında hazırladıkları 59 sorunun 45'inin olgusal, 14'ünün kavramsal bilgi basamağına; anlama basamağında hazırladıkları 58 sorunun 16'sının olgusal, 42'sinin kavramsal bilgi basamağına, uygulama basamağında hazırlanan 1, analiz etme basamağında hazırlanan 21 ve yaratma basamağında hazırlanan 3 sorunun ise üstbilişsel bilgi basamağına yönelik hazırladıkları, işlemsel bilgi basamağına yönelik soru bulunmadığı tespit edilmiştir. 10 öğretmenin C1 düzeyindeki 2 metne yönelik hatırlama basamağında hazırladıkları 46 sorunun 13'ünün olgusal, 33'ünün kavramsal bilgi basamağına; anlama basamağında hazırladıkları 51 sorunun 3'ünün olgusal, 48'inin kavramsal bilgi basamağına, analiz etme basamağında hazırladıkları 7 soru ile değerlendirme basamağında hazırladıkları 2 sorunun üstbilişsel bilgi basamağına yönelik olduğu ve işlemsel bilgi basamağında soru hazırlamadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine under the text questions prepared by Turkish language teachers as a foreign language according to the revised Bloom Taxonomy. In this study, used the one of the qualitative research method the document analysis. The study group of the research comprised 15 teachers who taught Turkish as a foreign language in the 2018-2019 academic year at the Aydın TÖMER at Istanbul Aydın University and who were reached through an easily accessible status sampling. Because five of the 15 teachers did not teach at the C1 level, 10 teachers comprised the study group at the C1 level. Regarding the findings and results acquired from the research, it was determined that the 15 teachers, according to the Bloom's Revised Taxonomy and aimed at two A1-level texts, prepared a total of 238 questions, of which 55 of these questions were incorrect in terms of measurement and evaluation and that, of the remaining 183 questions, 105 were in the memory stage, 61 were in the meaning stage, eight were in the application step, eight were in the analysis step, and one was in the creation step; that there were no questions aimed at the evaluation step; that, aiming at two B1-level texts, they prepared a total of 237 questions, of which 95 were incorrect in terms of measurement and evaluation and that, of the remaining 142 questions, 59 were in the memory stage, 58 were in the meaning stage, one was in the application step, 21 were in the analysis step, and three were in the creation step and that there were no questions aimed at the evaluation step; and that, aimed at two C1-level texts, 10 teachers prepared a total of 191 questions prepared a total of 191 questions, of which 85 were incorrect in terms of measurement and evaluation and that, of the remaining 106 questions, 46 were in the memory stage, 51 were in the meaning stage, two were in the evaluation step, 7 were in the analysis step, and that there were no questions aimed at the application or creation steps. When reviewing the findings and conclusions acquired from the research according to the Bloom's Revised Taxonomy knowledge dimension, it was determined that of the 105 questions the 15 teachers prepared in the memory step for two A1-level texts they were given, 84 were factual knowledge and 21 were conceptual knowledge, of the 61 questions they prepared at the understanding step, 27 were factual knowledge, 34 were conceptual knowledge, that the eight questions prepared for the application step aimed at the operational knowledge step, the eight questions prepared in the analysis step and the one question prepared in the creation step aimed at the metacognitive step. It was determined that of the 59 questions teachers prepared in the memory step for two B1-level texts they were given, 45 were factual knowledge and 14 were conceptual knowledge, of the 58 questions they prepared at the understanding step, 16 were factual knowledge, 42 were conceptual knowledge, that the one question prepared for the application step aimed at the operational knowledge step, the 21 questions prepared in the analysis step and the three questions prepared in the creation step aimed at the metacognitive step; and that there were no questions aimed at the operational knowledge step. It was determined that of the 46 questions the 10 teachers prepared in the memory step for two C1-level texts they were given, 13 were factual knowledge and 33 were conceptual knowledge, of the 51 questions they prepared at the understanding step, three were factual knowledge, 48 were conceptual knowledge, that the seven questions they prepared at the analysis step and the two questions they prepared at the evaluation step were at the metacognitive step and that they prepared no questions at the operational knowledge step.