İlköğretim 8.sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinde görsel materyal kullanımının öğrenci başarısına etkisi
The effect of visual material use on student achievement in the 8th grade Turkish revolution history and Ataturkism course
- Tez No: 599304
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP TABAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Gelişmekte olan teknoloji ve öğrenme materyalleri eğitim-öğretim alanında giderek yerini sağlamlaştırmaktadır. Öğrenme yolunda öğrencilerin en büyük yardımcılarından biri olarak bilinen görsel materyaller de teknolojik gelişmelerle paralel şekilde gelişmektedir. Bu sebeble görsel materyallerin öğrenciler üzerinde nasıl etkiler bıraktığı veya bırakabileceği de araştırma konusu olmaktadır. Araştırma görsel materyallerin öğrenciler üzerinde bıraktığı öğrenme,merak duygusu ve tarihsel duyarlılık gibi konularda ne gibi farklılık oluştuğunu ölçmek üzere yapılacaktır. Araştırmada yöntem olarak İlköğretim 8.Sınıf T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Dersinde Görsel Materyal Kullanımının Öğrenci Başarısına Etkisi konusunda çalışmanın yeterliliğini ve bilimselliğini en fazla yansıtacak olmasından dolayı Gerçek Deneme Modellerinden, Öntest – Sontest kontrol gruplu model kullanılacaktır. Bu modele göre yansız atama ile oluşturulmuş iki grup bulunur. Bunlardan biri deney, diğeri kontrol grubu olarak kullanılır. Her iki grupta da deney öncesi ve deney sonrası ölçmeler yapılır. Modelde öntestlerin bulunması, grupların deney öncesi benzerlik derecelerinin bilinmesine ve sontest sonuçlarının buna göre düzeltilmesine yardım eder. Çalışmada kullanılacak ölçme araçları araştırmacı tarafından geliştirilecektir. Aynı zamanda tüm materyaller araştırmacı tarafından ünite kazanımları ve Milli Eğitim programı esas alınarak geliştirilecektir.
Özet (Çeviri)
Developing technology and learning materials are becoming increasingly important in the field of education.Visual material, known as one of the greatest helpers of students on the way of learning, also develops in parallel with technological developments. For this reason, how the visual materials can affect the students is also the subject of research.The research will be done to measure the differences in the subjects such as learning, curiosity and historical sensitivity left by the visual materials on the students. As a method in the research, the model with Pretest-Posttest control group will be used from the Real Trial Models because it will reflect the sufficiency and scientificness of studying about the effect of using Visual Material in the History of Revolution in 8th grade T.C and Ataturkism lesson.According to this model there are two groups created with neutral assignment. One of these is used as an experiment and the other as a control group. Measurements are made before and after the experiment in both groups. The presence of pretest in the model helps the groups to know the similarity levels before the experiment and correct the posttest results accordingly.The measuring instruments to be used in the study will be developed by the researcher. At the same time, all materials will be developed by the researcher on the basis of unit gains and National Education program.