Kadın sporcularda menstrual dönemde maksimal egzersiz testi sonrası kan laktat ve amonyak ölçümlerinin karşılaştırılması
The Comparison of ammonia and lactate measurements maximal exercises in the menstrual cycle of spotswomen
  1. Tez No: 59932
  2. Yazar: AYNUR AYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİ HİZMETLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
46 ÖZET Bu çalışmamızın amacı kadın sporcularda menstrual fazın üç döneminde (EF, MF, LF); amonyak ve laktat oranlarını saptamak ayrıca amonyak ile laktatın egzersiz öncesi, sonrası ve onbeş dakika sonra ne oranda değiştiğini saptamaktır. Çalışmamıza yaşları (18,70±4,30), kiloları (53,55±11,94 kg.) ve boylan (1,58±0,35 cm.) olan, hepsi Cumhuriyet Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Y.O.'u öğrencisi yirmi kadın öğrenci gönüllü olarak katıldı. Denekler gönüllüler arasından normal menstruasyon dönemine sahip olup olmadıklarına göre seçildiler. Hepsi normal menstruasyon dönemine sahip ve menstruasyon zamanı ortalama 28±2,3 gündü. Seçilen deneklere test hakkında bilgi verildi. Testten önce yapmamaları gerekenler anlatıldı. Denekler FOX'un maksimal bisiklet ergometri testine tabii tutuldular. Testden önce yağ ölçümleri, skinfold calipper ile yedi bölgeden alındı. Yine testden önce kalp atımları Cumhuriyet Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon A.B.D. 'ında bulunan CARDİOVİT CS-6/12 adlı cihazdan 12 derivasyonlu olarak kaydedildi. Ayrıca kan ölçümleri için 3 mi. kan örneği testden önce alındı. Teste 600 kpm (100 watt) yükleme ile başlandı. Yüklenme her üç dakikada bir 300 kpm. (50 watt) artırıldı, bisiklet pedal frekansı 60 rpm'de tutuldu. Bitkinlik noktasında test bitirildi; kan ölçümleri, kalp atımları alındı. Onbeş dakika sonra ölçümler tekrarlandı Maksimal O2 alınımı Astrand- Ryming Nomogramına, enerji hesaplanması da ACSM protokolüne göre yapıldı (23). Çalışmamızda menstrual dönemde amonyak ve laktat ölçümlerinin fazlar arasında farklı olduğunu fakat bu farkın istatiksel olarak gruplar arasında farklılık yaratmadığını (TUKEY) saptadık. Amonyak ölçümlerinin midluteal fazda diğer fazlardan biraz daha yüksek olduğunu bulduk (P0.05).
Özet (Çeviri)
THE COMPARASION OF AMMONIA AND LACTA TE MEASUREMENTS AFTER MAXIMAL EXERCISES IN THE MENSTRUAL CYCLE OF SPORTSWOMEN *AynurAyık **Sami Hizmetli ***BeytuIIah Dönmez The aim of this study is to find out ammonia and lactate rates in the three menstrual phase in sportswomen (EF,MF,LF ). In addition we tried to found out what changes occured fifteen minutes before and after the exercises period.In this experiment the participant, all of whom are volunteers students and whose age range is (18,70±4,30 ), weight range is (53,55±11,94 kg), height range is (1,58±1,35 cm), are used. The participants are all female students attending to the school of Physical Training and Sports, Cumhuriyet University. The participants were chosen whether they had normal menstrual period.The participants who were chosen for the experiment were informed just before the test. The participants were involved in FOX's maximal bicycle ergometry test. Before the test fat measures were taken by skinfold calipper from the seven zone. Moreover, heart pulses were recorded at the department of Physical Medicine and Rehabilitation Cumhuriyet University with the help of CARDİOVİT CS-6/12 in twelve derivation. Moreover, 3 ml blood sample for blood measurement was taken just before the test. The test was started with a 600 kpm (100 watt) loading. The loading was increased once in three minutes as 300 kpm (50 Watt), and the frequency of bicycle was kept as 60 rpm. The test was finished at the point of.Exhaustion, and heart pulse record with blood measurement were taken. The measurement were repeated fifty minutes later, and maximal 02 inhalation was held according to Astrand Ryming Nomogram and energy spending was held according to ACSM protocol. In our experiment we provided that the lactate measurement and ammonia were different in menstrual period but this differences never differentiate statistically between the groups (TUKEY) (P0.05).