Marka aşkının öncülleri ve sonuçları: Kayseri'deki fast food tüketicileri üzerine bir inceleme
Priorities and results of brand love: An investigation on fast food consumers in Kayseri more professionals named
  1. Tez No: 599323
  2. Yazar: SAMİ ERSİN TURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜRŞAD GÖLGELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte ürün çeşitliliği ve fazlalığı işletmelerde artan rekabet yarışına neden olmuş ve tutundurma faaliyetleri aranmıştır. Rakiplere karşı üstünlük sağlamak ve sevilen bir marka olmak işletmelerin amaçları arasında yer almaktadır. Markalar tüketicileri kendilerine doğru çekerken diğer bir yandan kendilerinden uzaklaştırıp müşteri kaybetmeleri gelişimlerini olumsuz yönde etkileyecektir. Bu nedenle işletmeler rakiplerinden farklılaşmak ve yoğun rekabet ortamında üstünlük kazanmak amacıyla güçlü markalar yaratmak ve kendilerine aşık müşteriler yaratmaya çalışmaktadır. Bu araştırmanın amacı kendi kendini ifade edebilen marka (marka benliğini ifade etmesi) ile marka sadakati ve ağızdan ağıza pazarlama (kulaktan kulağa reklam) ilişkisinde marka aşkının aracılık rolü ve yiyecek markaları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada veri toplamak amacıyla yiyecek sektöründeki müşterilere ilişkin kişisel bilgi formu, Marka Aşkı Ölçeği (MAÖ), Marka Sadakati Ölçeği (MSÖ), Pozitif Ağızdan Ağıza Pazarlama Ölçeği (+AAPÖ), Kendi Kendini İfade Edebilen Marka Ölçeği (KKİEM) uygulanmıştır. Verilerin analizi 2 farklı örneklem grubu üzerinde 2 aşamalı şekilde yürütülmüştür. İlk olarak Marka Aşkı Ölçeği (MAÖ)'nin Türk kültürüne uyarlama çalışmasının dilsel eşdeğerliği için 40 ve yapı geçerliği için, iç tutarlılık (Cronbach Alpha), iki yarı test güvenirliği (Split-Half) çalışmaları için 240 (kadın 105 X = 26.97 ss= 3.53 yaş; erkek 131 X = 29.09 ss= 4.20 yaş) katılımcıdan veriler toplanmıştır. İkinci aşama olarak ise bu etkiler incelemek ve sonuçlara ulaşabilmek Kayseri ilinde avm ye giden satın alma gücü fazla olan bireyler arasında kolayda örnekleme yöntemi olan yüz yüze anket yöntemiyle 500 (kadın 234 X = 26.64 ss= 3.46 yaş; erkek 257 X = 28.55 ss= 4.32 yaş) kişiyle araştırma gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thanks to the development of technology, product diversity and excess caused increasing competition in enterprises and promotional activities were sought. Nowadays, the goals of enterprises are to be superior to competitors and to be a popular brand. While brands draw attentions of consumers on themselves, on the other hand, distracting and losing the customers will adversely affect their development. For this reason, companies are trying to create strong brands and create customers in love with their brands in order to differentiate from their competitors and gain superiority in an intense competitive environment. The aim of this study is to investigate the relationship between self-expressive brand (expressing brand identity), brand loyalty, mediation role of brand love in the relationship of word of mouth marketing (word-of-mouth advertising) and food brands. In order to collect data in the study, Personal Information Form, Brand Love Scale (BLS), Brand Loyalty Scale (BLS), Positive Word-of-Mouth (+ PWMS), and Self-Expressive Brand Scale (QMSQ) were applied to the customers in the food sector. Data analysis was carried out in 2 stages on 2 different sample groups. First of all, data were collected from 40 participants for the linguistic equivalence of the Brand Love Scale (VAS) adaptation to Turkish culture and from 240 participants (female 105 X = 26.97 ss= 3.53 age; male 131 X = 29.09 ss= 4.20 age) for construct validity, internal consistency (Cronbach Alpha), and two half-test reliability studies(Split-Half). Secondly, in order to examine these effects and to reach the results, a study was carried out between 500 individuals (female 234 X = 26.64 ss = 3.46 years; male 257 X = 28.55 ss = 4.32 age) who have enough purchasing power to go to the shopping centres in Kayseri province by means of face-to-face survey method as a convenience sampling method.