Ngugi Wa Thiong'o'nun Aradaki Nehir adlı eserinde siyah adamın yükü
Black man's Burden in Ngugi Wa Thiong'o's the River Between
- Tez No: 599345
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL AVCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Sömürgecilik, yeryüzünde yaşayan insanların dörtte üçünün yaşamlarını etkileyen ve bu etkileri, günümüz de dahil olmak üzere, tarihin her döneminde gözlemlenebilecek şekilde çeşitli biçimlerde devam ettiren sürekli ve evrensel bir olgudur. Bu çalışmanın amacı, sömürge sonrası edebiyatın Afrika'daki en önde gelen temsilcilerinden bir olan Ngugi wa Thiong'o'nun, hem sömürge hem de sömürgesizleştirme dönemlerinden izler taşıyan Aradaki Nehir adlı romanına sömürge sonrası edebiyat söylemi çerçevesinde yaklaşmaktır. Çalışmada özellikle, karanlık kıtaları aydınlatmak için beyaz adamın yüklendiği sorumluluk adı altında batı dünyasının başlattığı sömürgecilik uygulamasının sömürge halkı üzerindeki kültürel ve psikolojik etkilerine vurgu yapılarak, baskın kültürün diğer kültürü nasıl etkilediğine ve hatta yok ettiğine değinilmiştir. Bu etkileşim sonucunda kaçınılmaz olarak ortaya çıkan melezlik, müphemlik, taklit, kültür ve kimlik karmaşası gibi olgulara ve bu olguların sömürge halkı üzerindeki geri dönülemez etkilerine, yazarın kendisi de dahil olmak üzere, farklı karakterler üzerinden yola çıkılarak ışık tutulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Colonialism is a perpetual and universal phenomenon that has affected the lives of three quarters of the people living on earth and those effects of which could be observed in different forms in every period of history including the present time. The aim of this study is to approach Ngugi wa Thiong'o's, one of the most prominent representatives of post-colonial African literature, The River Between having overtones both from colonization and decolonization periods within the frame of post-colonial discourse. In this study, emphasizing the psychological and cultural effects of colonialism initiated by the west world as an alleged responsibility that the White Man has burdened to enlighten the dark continents on the colonized people, it is especially addressed how a dominant culture could damage and even destroy a relatively poor culture. The inevitable phenomena resulted from an interaction with the colonial world such as hybridity, mimicry, ambivalence, culture and identity crisis; and their irrevocable effects on the colonized people are elucidated basing on different characters, including the author himself.