İmar kirliliğine neden olma suçu
The crime of zoning pollution
  1. Tez No: 599349
  2. Yazar: MELTEM ULAKÇI VAROL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Tezimizin amacı, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun ikinci kitabının“Topluma Karşı Suçlar”başlıklı üçüncü kısmında,“Çevreye Karşı Suçlar”başlıklı ikinci bölümünde yer alan TCK m.184'te düzenlenmiş olan imar kirliliğine neden olma suçunun detaylı bir şekilde incelenmesi ve köyden kente kontrolsüz büyük göç sonucunda artan barınma ihtiyacının kontrol dışı bir şekilde giderilmeye çalışılması sonucunda ortaya çıkan imar kirliliğinin ciddi boyutlara varan bir çevre kirliliği türü olduğu farkındalığının yaratılmasıdır. Tezimizin birinci bölümünde imar kirliliği suçunun daha iyi anlaşılabilmesi amacıyla imar hukukuna ilişkin temel kavramlar incelenmiştir. Ayrıca çevrenin ve tez konumuz olan imar kirliliğine neden olma suçunda ceza hukukunun uygulanmasının gerekliliği üzerinde durulmuştur. Tezin ikinci bölümünde TCK m.184'te üç ayrı fıkrada yer alan üç ayrı suç“klasik suç tipi inceleme metodu”na uygun olarak incelenmiştir. TCK m.184'te yer alan suç ile korunan hukuksal değer, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkıdır. Söz konusu suçun mağduru, toplumu oluşturan herkestir. Suçun faili ise üç ayrı fıkrada yer alan her suç tipi için ayrı ayrı incelenmiştir ve TCK m.184/1, m.184/2 ve m.184/3'te yer alan suçlar kast ile işlenebilmektedir. İkinci bölümün sonunda suçun özel görünüş biçimlerinin ardından ise kusurluluğu kaldıran veya azaltan sebepler üzerinde durulmuştur. Tezimizin üçüncü bölümünde ise TCK m.184'te yer alan imar kirliliği suçunun yaptırımı, cezayı ortadan kaldıran veya azaltan sebepler ve söz konusa suça bakmakla yetkili ve görevli olan mahkeme konusu incelenmiştir. Tez çalışmamızda sık sık doktrinde yer alan farklı görüşler ve bu görüşler hakkındaki kanaatimizin belirtilmesi ile konular detaylandırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our thesis is to examine of the“crime causing of development pollution”regulated in Article 184 of the second section entitled“Crimes Against the Environment”which is in the second part of the third section of Turkish Penal Code numbered 5237,“Crimes Against Society”and the creation of awareness of the fact that the development pollution, as a result of an uncontrolled immigration from the village to the city as a result of trying to overcome the increased need for shelter in an uncontrolled way, is a kind of environmental pollution. In the first part of our thesis, the basic concepts of zoning pollution are examined for understanding the zoning pollution crime. The necessity of the application of criminal law in the crime of causing pollution of the environment and zoning pollution, which is our thesis topic, was emphasized. In the second part of our thesis, three separate offenses listed in three separate paragraphs of Article 184 were evaluated in accordance with the“examination of the classical crime type method”. The legal value protected by the crime stated in the Article 184 is the right to live in a healthy and balanced environment. The victim of this crime is everyone who constitutes society. The perpetrator of the crime is examined separately for each crime in the three separate paragraphs and can be committed intentionally. At the end of the second part, after the special appearance of the crime, the reasons that remove or reduce the defect are discussed. In the third part of our thesis, the sanction of the zoning pollution crime, the reasons which abolish or reduce the penalty and the court authorized and charged with the crime are examined. In our thesis, the views in the doctrine are taken into consideration and the subjects are tried to be detailed by specifying our opinion.