İmar kirliliğine neden olma suçu
The crime of causing zoning pollution
  1. Tez No: 559648
  2. Yazar: BÜŞRA ELLİGIRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Çalışmanın konusu“imar kirliliğine neden olma suçu”dur. Bu suç, Türk Ceza Hukukunda ilk defa 5237 sayılı TCK'nın 184. maddesi ile düzenlenmiştir. Çalışmada, imar kirliliğine neden olma suçuna ilişkin teorik tartışmaları, uygulamada karşılaşılan problemleri ve Yargıtay kararlarını incelemek ve kendi kanaatlerimize yer vererek Türk Ceza Hukukuna katkı sağlamak amaçlanmıştır. Bunun yanında, inceleme konusu olan madde metninin kaleme alınma şekliyle ilgili bazı aksaklıklara değinilerek kanun maddesinin varoluş amacına hizmet edebilmesi için bazı önerilere yer verilmiştir. Çalışmada, imar kirliliğine neden olma suçunun düzenlendiği maddede yer alan imar hukuku terimleri, suçun meydana gelmesindeki etkileri bakımından incelenmiş ve imar kirliliğine neden olma suçu, idare hukuku ile olan yakın ilişkisi bakımından da ele alınmıştır. Üç bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde, genel hatlarıyla çevre ceza hukuku ele alınmıştır. İkinci bölümünde imar kirliliğine neden olma suçu başlığı altında, 184. maddenin birinci, ikinci ve üçüncü fıkralarında yer alan suçlar, yer ve zaman bakımından getirilen sınırlamalar ve suçun özel görünüş biçimleri incelenmiştir. Çalışmanın üçünü bölümünde ise 18/05/2018 tarihli, 30425 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 7143 sayılı Kanunun 16. maddesi ile getirilen imar barışına ilişkin düzenlemeler ve imar kirliliğine neden olma suçunun oluşması bakımından etkileri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject matter of this study is“the crime of causing zoning pollution”. This crime was initially enacted in Turkish Criminal Law with the article 184 of Turkish Penal Code numbered 5237. This study aims to examine the theoretical discussions, the problems encountered in practice on this crime and relevant Supreme Court decisions, and to make a contribution to Turkish criminal law by explaining our opinions hereof. This study, additionally reveals our suggestions in order that the said article could answer its own purpose, by mentioning the defects of the letter of this article. This study, aims to analyze the zoning law terms that take part in the letter of the article, in the scope of the effects of them to compose the crime of causing zoning pollution and tackles the relation between administrative law and the crime of causing zoning pollution. This study, which is composed of three sections, generally reviews environmental criminal law in its first part. The second part of this study examines the seperate crimes set forth by the first, the second and the third paragraph of article 184, the territorial and temporal restrictions and the particular forms of this crime under the title of the crime of causing zoning pollution. The third section of this study discusses the zoning amnesty regulations set forth by the article 16 of the Law numbered 7143 promulgated in Official Gazette numbered 30425 and dated 18/05/2018 and their effects on the formation of the crime of causing zoning pollution.