İmar kirliliğine neden olma suçu
The crime of causing the zoning pollution
- Tez No: 906715
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
İmar kirliliğine neden olma suçu; 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu ile ilk defa ceza hukuku anlamında cezalandırılabilir bir fiil olarak düzenlenmiştir. İmar kirliliğine neden olma fiiline vücut veren hareketler TCK'da suç olarak kabul edilmeden önce de işlenmekte idi. Ancak bu filler sadece kabahat şeklinde nitelendirilmiş ve çeşitli idari yaptırımlara tabi tutulmakta idi. Avrupa Birliği Hukukuna uyum çerçevesinde çevreye karşı suçların ceza hukuku yoluyla koruma altına alınması uygun bulunmuştur. Çalışmamızda üzerinde durduğumuz noktalardan bir tanesi de çevreye karşı suçlardan olan imar kirliliğine neden olma suçunun ceza hukuku yoluyla korunmasının ne derece sağlandığıdır. İmar kirliliğine neden olma suçu esasında üç ayrı hareketi barındırmaktadır. Bu hareketler sırasıyla; yapı ruhsatiyesi alınmadan ya da ruhsata aykırı olarak bina yapmak veya yaptırmak, yapı ruhsatiyesi olmadan başlatılan inşaatlar dolayısıyla kurulan şantiyelere elektrik, su veya telefon bağlantısı yapılmasına müsaade etmek ve son olarak da yapı kullanma izni alınmamış binalarda herhangi bir sınai faaliyetin icrasına müsaade etmektir. Çalışmada bu fiiller ayrı ayrı incelenmiş ve yasalaşmadan önce TBMM genel kuruluna sunulan ilk metni ile de karşılaştırmalar yapılmıştır. İmar kirliliğine neden olma suçunda esas olarak korunmak istenen toplumun sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkıdır. Suçun özellikle çevre üzerindeki etkisiyle beraber ceza hukuku boyutuyla anlatılmıştır. Son olarak da 2018 yılında yürürlüğe giren imar barışı açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The crime of zoning pollution; with No. 5237 Turkish Criminal Code was the first time that it was punishable. Of course, the movements that caused the action to cause zoning pollution were also committed before being accepted as a crime in the TCK. However, these acts were only misdemeaned and subjected to various administrative sanctions. In the context of harmonization with European Union Law, the protection of crimes against environment by means of criminal law is a new phenomenon. The de facto cause of zoning pollution is one of the crimes against the environment and it has been deemed appropriate to be protected by criminal law. One of the points emphasized in our thesis is to what extent the protection of crime against the environmental crimes by criminal law is ensured. The crime of causing zoning pollution, which is the subject of our thesis, has three typical acts. These are respectively; building or building a building in violation of license or construction, permitting the connection of electricity, water or telephone to the construction sites established for construction without construction license, and finally permitting the execution of any industrial activity in buildings without building permit. The study was examined separately with three separate acts, and comparisons were made with the first text presented to the General Assembly of the Parliament before it was enacted. In the crime of causing urban pollution, the main thing taht is sought to be procted is the right of the society to live in a healthy and balanced environment. The crime is explained in terms of criminal law, especially with its impact on the environment. Finally, the urbaan peace that came into force in 2018 is explained.