Diyarbakır halkının rekreasyonel eğilim ve taleplerinin kent meydanı parkı ve Nevroz parkı örneğinde değerlendirilmesi üzerine bir araştırma
A research on the evaluation of recreational tendencies and demands of Diyarbakir folk in the urban square and Nevroz park
  1. Tez No: 599358
  2. Yazar: PINAR GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANDAN KUŞ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çalışmanın amacı; Kent Meydanı Parkı ve Nevroz Parkı kullanıcılarının, rekreasyonel eğilim ve taleplerinin belirlenmesi; bu taleplerin karşılanmasına yönelik önerilerin geliştirilmesidir. Çalışma; Diyarbakır kent halkının rekreasyonel eğilim ve taleplerinin belirlenerek, bu taleplerin karşılanmasına ve söz konusu kentsel rekreasyon alanlarının kalitesinin artırılmasına yönelik önerilerin sunulması amacıyla yürütülmüştür. Araştırma kapsamında rekreasyon, rekreasyonel tercihleri etkileyen faktörler ve rekreasyonel planlama kavramları açıklanarak araştırmanın kuramsal temelleri oluşturulmuştur. Çalışmada, veri toplamak amacıyla, gözlem ve görüşme yöntemleri kullanılmıştır. Kentsel rekreasyon alanlarının belirlenmesinde gözleme, rekreasyon eğilim ve taleplerin belirlenmesinde ise sözlü görüşmeye başvurulmuştur. Sözlü görüşme sonucunda elde edilen verilerin değerlendirilmesinde, bir istatistik programından yararlanılmıştır. Anket bulguları ile kent halkının rekreasyona katılımı, rekreasyon tür ve alan tercihi, bu alanlarla ilişkileri, alanlardan memnuniyet durumları ve talepleri ortaya konulmuş, katılımcıların sosyo-ekonomik yapılarının rekreasyonel eğilim ve taleplerini ne şekilde yönlendirdiği belirlenmeye çalışılmıştır. Elde edilen bulgular; kent halkının rekreasyon alan ve tür tercihinin uzaklık, gelir, eğitim gibi faktörlerin etkisiyle farklılıklar gösterdiğini, kent içi ve kent çevresindeki rekreasyon alanlarının kullanımında benzerlikler olduğunu; kentsel rekreasyon alanlarının sayı ve nitelik yönünden yetersiz bulunduğunu ve olanakların artırılması yönünde taleplerin olduğunu göstermiştir. Çalışmadaki katılımcı eğilimleri ve talepleri incelendiğinde; kentsel rekrasyon alanlarının yetersiz ve kalitesiz olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu kapsamda, rekrasyonel taleplerin karşılanması ve olanakların artırılması ve geliştirilmesine yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of study; It was aimed to determine recreational tendencies and demands of Urban Square and Nevroz Park users to develop proposals to meet these demands. This work; The study was mainly determine the recreational tendencies and demands of the urban people in Diyarbakır city where make some suggestions to meet these demands and to improve the quality of the urban recreation areas in these places. Within the scope of the research, the theoretical foundations of the research have been formed by explaining the concepts of recreation, factors affecting recreational preferences and recreational planning in view of Landscape Architecture discipline. Observation and interview methods were utulized for collecting data. However, observation was used in order to determine urban recreation areas. Hence, oral interviews were conducted for determining opinions, expectations and demands for recreational uses of that selected areas. For the evaluation of the data obtained from the oral interviews, a statistical software program was utulized. The survey findings carefully analyzed in order to determine the participation of the Diyarbakır urban people to the the type of the recreation activities and the preferences, with their tendencies, satisfactions and demands. In this context, the effects of the socio-economic structures of the participants directed the recreational tendencies and demands were determined. Findings; It was revealed that the selection of recreation area depend many variable such as; distance, income and education levels of participants. However, there are some similarities for using recreation areas in Diyarbakır city. But it is important to note that urban recreation areas are insufficient in terms of number and quality in Diyarbakır city center. Therefore, there are important demands for increasing opportunities for these activities. When the participants' tendencies and demands were examined; it was concluded that urban recreation areas are inadequate and of poor quality in terms of Landscape Architecture discipline. In this regard, some suggestions have been adressed to meet the expectations and to improve the activities in these study areas.