Kültür turizmine yönelik mobil uygulama örneklerinin grafik tasarım ögeleri açısından incelenmesi ve 'ATALEIAAPP' mobil uygulama önerisi
Examination of examples of mobile applications for cultural tourism in terms of graphic design elements and 'ATALEIAAPP' mobile application proposal
- Tez No: 599359
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR KİRİŞCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez çalışmasında amaçlanan turizm alanında tasarlanmış olan mobil uygulama tasarımlarının, tasarımı oluşturan görsel öge ve ilkelerin dikkate alınarak tasarlanıp/tasarlanmadığı ya da ne ölçüde dikkate alındığını araştırmaktır. Çalışmada mobil cihazlar, yeni medya, mobil uygulama, mobil uygulama tasarımını oluşturan görsel öge ve ilkeler literatür taraması yapılarak araştılımıştır. Bu tez çalışmasında dünyanın bilinen turizm yerlerine yönelik yapılan mobil uygulama tasarımları (“Mezopotamya Gezi Rehberi”,“Pompeii”,“Visit A City”ve“Zonzo Fox”) renk, tipografi, ikon, yalınlık – bütünlük, denge ve kullanıcı deneyimi gibi mobil uygulamayı oluşturan görsel öge ve ilkeler açısından analizi edilmiştir. Bu analiz sonucundan elde edilen veriler ışığında Antalya'nın“Perge”antik kentini kapsayan bir mobil uygulama tasarımı yapılmıştır. Bu mobil uygulama tasarımı ile kullanıcı; kültürel gezilerinde ziyaret edilecek yerlere sağlayacağı ulaşım, konaklama, tarihi ve içeriği hakkında önemli bilgi edinme (açılış – kapanış saati, varsa herhangi bir ücretlendirmesi ücret bilgisi, kuralları, infografik haritası, tanıtıcı kısa video ve görselleri) vb. gibi turistlerin ihtiyaçlarına yardımcı olacak kılavuz niteliğinde bilgilere kolayca ulaşmasını sağlayarak kullanıcıların zamanı daha verimli hale getirmesi amaçlanmıştır. Antalya için yapılacak olan bu mobil uygulama önerisi ile gelen ziyaretçiler için kişiye özel rehberlik hizmeti verilmesi düşünülmüştür. Bunların yanı sıra insanların teknolojiden yararlanarak, afiş, broşür, katalog, harita gibi basılı tanıtım elemanlarına olan ihtiyacı azaltmak ve kagıt maliyeti ve israfını azaltmak bu çalışmanın amaçları arasındadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the design of a mobile application that works in the field of tourism. In this study, mobile devices, new media, mobile application, mobile application design, modern visual and principles literature were searched. In this thesis, mobile application designs (“Mesopotamia Travel Guide”,“Pompeii”, Ziyaret Visit the City“and”Zonzo Fox inde) in the leading tourism centers of the world, color, typography, icon, simplicity - integrity, balance and user-friendly pre-created visual elements and principles Analysis results were analyzed in ge Perge kent city of Antalya. The user with this mobile application design; acquiring (opening - closing time, if there is one charge fee information, rules, infographic map, introductory short video and there). like tourists believe. Personalized personal guidance for visitors coming to Antalya with this mobile application suggestion In addition to this, using the next technology, posters, brochures, catalogs, maps, such as introducing the elements and work on this issue and using the paper here and wastage this study is here.