Erzurum iline ait sürdürülebilir gastronomi rotalarının oluşturulması ve dijital ortamda uyumlaştırılması
Creating sustainable gastronomy routes for Erzurum province and harmonizing them in a digital environment
- Tez No: 996643
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN SERÇEOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm ve Otel İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bilim Dalı
Özet
Amaç: Erzurum iline özgü gastronomik değerleri sürdürülebilir turizm anlayışı çerçevesinde değerlendirip bölgenin gastronomi envanterini çıkararak, gastronomi rotalarını oluşturmaktır. Ayrıca oluşturulan gastronomi rotalarının dijital ortama uyarlanmasına yönelik bir tasarım geliştirmek ve akıllı mobil uygulama çıktısı elde etmek temel amaçlar arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra bölgede faaliyet gösteren yöresel üretici ve satıcıların bölge gastronomisine ilişkin farkındalık, tutum ve davranışlarını değerlendirmek amaçlar arasında yer almaktadır. Araştırma, Erzurum'un yerel mutfak kültürünün ve yöresel lezzetlerinin korunması, tanıtılması ve ekonomik katma değer üretmesi açısından sürdürülebilir gastronomi turizmine katkı sağlamayı hedeflemektedir. Yöntem: Araştırmada karma yöntem (nicel + nitel) yaklaşımı benimsenerek, iç içe gömülü karma desen çerçevesinde tasarlanarak yürütülmüştür. Bu bağlamda aşamalı şekilde ilerleyen metodolojik süreçte nitel boyut kapsamında, görüşme formunun oluşturulması, Erzurum'un tüm ilçelerinde düzenlenen Gastronomi Envanter Çalıştayları yoluyla odak grup görüşmeleri yapılarak verilerin toplanması; elde edilen verilerin MAXQDA 2020 programının kullanılmasıyla içerik analizleri yapılmıştır. Nicel veriler ise Erzurum ilinde faaliyet gösteren 162 işletmeciden anket formu kullanılarak toplanmış; veriler SPSS 26 ve AMOS 26 programları kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Bu kapsamda gastronomi envanterlerine ilişkin hiyerarşik kod model haritaları oluşturulmuştur. Erzurum' un ilçelerinde yeme alışkanlıkları, yöresel mutfak kültürü, gastronomik unsurlara ilişkin bilgiler elde edilmiştir. Yöresel ürün çeşitliliğinin, coğrafi işaretli ürünlerin, bölgede yetiştirilen yabani ot, meyve sebze vb. gastronomik ögelerin, yörelerde unutulmaya yüz tutmuş yöresel tariflerin ve bunların hikayelerinin, festivaller, yöresel ürün ve yeme-içme satış noktaları (restoran, yöresel marketler) gibi bulgular saptanmış olup bölgenin gastronomi potansiyeli ortaya çıkarılmıştır. Katılımcıların gastronomiye yüksek düzeyde ilgi duyduğunu (%96,3), yaş, eğitim ve yaşam süresinin anlamlı fark yaratmadığını ancak gastronomiye olan ilgi düzeyinin istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık oluşturduğu (p<0,001) ortaya koyulmuştur. Bölgedeki baskın yeme alışkanlığının et yemekleri (%68,1) olduğu belirlenmiştir. Ayrıca elde edilen gastronomi envanterine ilişkin veriler, yemek tarifleri, tescilli ürünler ve satış noktalarını kapsayan GastroErzurum isimli akıllı uygulama geliştirilmiştir. Sonuç: Erzurum il ve ilçeler bazında gastronomi envanteri çıkarılmış olup, sürdürülebilir gastronomi rotaları geliştirilerek hem maddi hem de manevi miras unsurlarının dikkate alınmasının gerekliliği vurgulanmaktadır. Rotaların aktarıldığı GastroErzurum akıllı mobil uygulaması ile gastronomik değerlerin dijital ortama aktarılması hem yerli hem de yabancı ziyaretçiler için,“erişilebilirlik, hızlı ulaşım, tercihlerde yol gösterici ve tanıtım”anlamında kolaylaştırıcı rolü itibarıyla bölgenin çekici bir destinasyon haline gelmesine katkı sağlayacaktır. Üretici ve satıcıların bölgenin gastronomi potansiyeli ve şehrin yerel mutfak kültürü hakkında farkındalığa sahip olduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The main purpose of this research is to evaluate the gastronomic values specific to Erzurum province within the framework of sustainable tourism, to create a gastronomic inventory of the region and to create gastronomic routes that will represent the gastronomic potential of the region. In addition, developing a design for adapting the created gastronomy routes to the digital environment and obtaining a smart mobile application output are among the main objectives. In addition, evaluating the awareness, attitudes and behaviors of local producers and vendors operating in the region regarding the regional gastronomy is among the objectives. The study aims to contribute to sustainable gastronomy tourism in terms of preserving and promoting the local culinary culture and local flavors of Erzurum and generating economic added value. Method: The research was carried out by adopting a mixed method (quantitative + qualitative) approach and designed within the framework of a nested mixed design. The methodological process of the formal progress of this analysis Within the scope of the qualitative dimension, the scope of the interviews was recorded through focused group interviews through Gastronomy Inventory studies held in all districts of Erzurum; Content analysis was carried out on the obtained data using MAXQDA 2020. Quantitative data were collected using a questionnaire form from 162 participants operating in Erzurum province; the data were analyzed using SPSS 26 and AMOS 26 programs. Findings: Hierarchical code model maps for gastronomy inventories were created within the scope of the findings obtained from the analyses. Information on eating habits, local culinary culture, and gastronomic elements in the districts of Erzurum was obtained. In this direction, findings such as local product diversity, geographically indicated products, gastronomic elements such as wild herbs, fruits and vegetables grown in the region, local recipes that have almost been forgotten in the regions and their stories, festivals, local product and food and beverage sales points (restaurants, local markets) were identified and the gastronomic potential of the region was revealed. It was revealed that the participants had a high level of interest in gastronomy (96.3%), age, education and life expectancy did not make a significant difference, but the level of interest in gastronomy created a statistically significant difference (p<0.001). It was determined that the dominant eating habit in the region is meat dishes (68.1%). In addition, a GastroErzurum smart application was developed, which includes data on the resulting gastronomic inventory, recipes, registered products, and sales points. Conclusions: As a result, a gastronomy inventory has been prepared for Erzurum province and its districts, emphasizing the need to take into account both material and spiritual heritage elements by developing sustainable gastronomy routes. The GastroErzurum smart mobile application, which transfers routes and gastronomic values to the digital environment, will contribute to the region becoming an attractive destination for both domestic and foreign visitors, with its facilitating role in terms of“accessibility, fast transportation, guidance in preferences and promotion.”It shows that producers and sellers are aware of the gastronomic potential of the region and the local culinary culture of the city.