Hemodiyaliz hastalarında hepatit C virus (HCV) infeksiyonunun cDNA polimeraz zincir tepkimesi ile gösterilmesi ve HCV genotiplerinin belirlenmesi
Determining the HCV infection in hemodialysis patients with cDNA polymerase chain reaction and evaluating the HCV genotypes
- Tez No: 59937
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. HAKKI BAHAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
1. ÖZET Hemodiyaliz Hastalarında Hepatit C Virus (HCV) İnfeksiyonunun cDNA Polimeraz Zincir Tepkimesi ile Gösterilmesi ve HCV Genotiplerinin Belirlenmesi Anahtar Sözcükler : HCV, Anti-HCV, HCV RNA, HCV genotip Hepatit A ve B belirleyicilerinin gündeme gelmesiyle özellikle kan ve kan ürünleri aktarımları sonucu gelişen hepatit etkenleri arasında en önemlilerinden biri hepatit C virüs (HCV) üdür. Günümüzde 300 milyondan fazla kişinin bu virüsle karşılaştığı bildirilmektedir. HCV infeksiyonlarının bir önemi de süregenleşebilmesi yanısıra siroz ve primer hepatosellüler kanser (HSK) ile ilişkili olmasıdır. Günümüzde hepatit C taramaları değişik komponentlerine karşı oluşmuş anti-HCV antikorlarının aranması temeline dayanmaktadır. Ancak anti-HCV olumluluğu yalnız başına bir anlam taşımamaktadır. Klinik gidiş, viremi, sağaltımdan yararlanma ancak HCV RNA'nın saptanmasıyla gösterilebilmektedir. Ek olarak bu gibi durumlarda HCV genotipi de önem kazanmaktadır. Hemodiyaliz hastaları gerek diyaliz uygulamaları gerekse kan ve kan ürünlerine gereksinimleri nedeniyle diğer bir çok infeksiyonlar yanısıra HCV için de riskli bir grup oluşturmaktadır. Bu duruma açıklık getirmek üzere hemodiyaliz hastalarında önce EIA (United Biomedical İne, USA) yöntemiyle anti-HCV ve cDNA-RT PZT yöntemiyle HCV RNA aranmıştır. Olguların (15/33) %45.5'nde anti-HCV olumluluğu saptanmış, bunların (9/15 olgu) %60'ında HCV RNA varlığı gösterilmiştir. Restriction fragment length poly morphism (RFLP) yöntemiyle yapılan genotiplendirmede %55.56'smda 2a/c, %33.33'ünde 1b ve %11.11'nde 1a genotipleri olduğu bulunmuştur. Türkiye'de yaygın olan HCV genotipinin 1b olmasına karşın elde edilen bu sonuç hastane kaynaklı bir bulaşın sözkonusu olabileceğini düşündürmüştür. Ancak bu konuda kesin değerlendirme için serilerin çoğaltılması filogenetik ve sekans analizlerinin yapılarak izolatların aynı köken olup olmadığına bakılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY Determining the HCV infection in hemodialysis patients with cDNA polymerase chain reaction and evaluating the HCV genotypes Key Words : HCV, Anti-HCV, HCV RNA, HCV genotype With the detection of hepatitis B and hepatitis A markers, it became apparent that one of the most important agents causing posttransfusion related hepatitis is hepatitis C virus (HCV). It is reported that today, more than 300 million people were acquainted with HCV. Besides the tendency of HCV infections to progress to chronic hepatitis, the definite link of them with cirrhosis and hepatocellular carsinoma is also very important. Today, surveillance studies for HCV infections are carried with the methods based on detection of anti-HCV antibodies, formed toward various components of the virus. Anti-HCV positivity has no value alone. Clinical survey, viremia, response to therapy can be evaluated by the detection of HCV-RNA, however. In addition, for these kinds of situations, HCV genotyping is of importance. Hemodialyzed patients is a risky population for HCV infection as well as many other infections, just because of hemodialysis and transfusions. In this study, to clarify this situation, 33 hemodialyzed patients were searched firstly for anti-HCV by EIA (United Biomedical Inc, USA) and consecutively for HCV RNA by cDNA -RT-PCR. Anti-HCV was positive for %45.5 (15/33) of cases, in %60 of these (9/15) HCV RNA was detected. HCV genotyping was performed by RFLP and we found that genotype 2a/c was 55.56%, 1b was 33.33% and 1a was 11.11% of the cases. Even though 1b is the widespread genotype in Turkey, our results may be explained as a result of nosocomial infections. But, to conclude, we need to increase number of cases and perform phylogenetic analysis as well as sequence analysis to confirm whether, they are the isolates of the same strain.