Tek taraflı üreteral obstrüksiyonun böbrekten salgılanan serbest oksijen radikallerine olan etkilerinin araştırılması
The Effects of unilateral ureteral obstruction on free oxygen radicals released from kidney
  1. Tez No: 59938
  2. Yazar: GÜVENÇ GÖRGÜLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Serbest radikaller pek çok patolojik ve fizyolojik reaksiyonlar esnasında üretilen, bir ya da daha fazla eşleşmemiş elektronu bulunan atom ya da moleküllerdir. Son yıllarda oldukça önem kazanan serbest oksijen radikalleri kanserden yaşlanmaya kadar pek çok hastalığın fizyopatolojisinde rol oynamaktadır. Ureteral obstrüksiyonlar tümör, enfeksiyon, taş gibi nedenlerle oluşmakta ve hidronefroza sebep olmaktadır. Hidronefroz sonucu böbrekte iskemi oluşmakta, iskeminin de oksidatif stresi artırdığı bilinmektedir. Tavşanlar üzerinde yapılan bu çalışmada, tek taraflı ureteral obstrüksiyonun kandaki antioksidan enzim aktivitelerine yaptığı etkiler araştırılmıştır. Bu amaçla değişik süreli (1, 3 ve 5 hafta) obstrüksiyonlar oluşturulmuştur. Antioksidan enzimler SOD (süperoksit dismutaz), GPx (glutatyon peroksidaz) ve CAT (katalaz)'ın kandaki aktiviteleri araştırılmıştır. Sonuçlar ort. ± SD olarak kaydedilmiştir. Kontrollerle, 1 hafta obstrüksiyona maruz bırakılan grup karşılaştırıldığında GPx aktivitesinde anlamlı azalma görülmezken (p>0.05), CAT aktivitesindeki düşüş anlamlı olmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
Free radicals are atoms, or molecules that have one or more unpaired electrons, produced by many pathological or physiological processes. They became important in recent years that they play an important role in physiopathology of many diseases as cancer and aging. Ureteral obstructions, caused by tumors, infections, and stones, give rise to hydronephrosis. Ischemia occurs in kidney as a result of hydronephrosis and it has been shown that oxidative stress has been increased by ischemia. In this study, it has been investigated the effects of unilateral ureteral obstruction on blood antioxidant enzyme activities on rabbits. Rabbits were obstructed during 1, 3 and 5 weeks. Activities of SOD (superoxide dismutase), GPx (glutathion peroxidase), CAT (catalase) and were measured. Results were registered as mean ± SD. 1 week obstructed group's GPx activity has been decreased but, not significantly (p>0.05). CAT activity decreased significantly (p0.05). 3 weeks obstructed group's GPx and SOD activities were decreased but not significantly (p>0.05, p>0.05), but CAT decreased very significantly (pO.OOl).