İtibar riski ve firma değeri ilişkisi: BİST'te ampirik bir uygulama
Relationship between reputation risk and firm value: An empirical application on BİST
- Tez No: 599379
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR SAKARYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada, Borsa İstanbul'da işlem gören bankaların operasyonel kayıp duyurularının itibar riskine neden olup olmadığı 2007-2017 döneminde incelenmiştir. Bu araştırmada olay çalışması yöntemi ve tek örneklem t testi analizi kullanılmıştır. Olay çalışması yöntemi ile 3 günlük ve 21 günlük olay penceresinde operasyonel kayıp duyurularının itibar riskine etkisi araştırılmış ve sonuç olarak sadece kayıp duyurularının yapıldığı gün (olay günü) negatif anormal getiriler tespit edilmiştir. Olay gününden uzaklaşıldıkça duyuruların etkisinin kaybolduğu gözlemlenmiştir. Elde edilen bu anormal getirilerin itibar riskini tek başına ifade etmede eksik kalacağı düşünülmüş ve literatürde kullanılan bir model aracılığıyla anormal getiriler itibar riskine dönüştürülmüştür. Buna ek olarak çalışmada haber kaynağı ile itibar riski arasında bir ilişki olup olmadığını tespit etmek için tek örneklem t testi uygulanmış ve KAP'a yapılan duyuruların itibar riskine etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Bu sonuçtan hareketle haber kaynakları KAP ve diğer kaynaklar olarak ikiye ayrılmış ve analiz tekrar uygulanmıştır. Analiz sonucunda diğer kaynaklarda yapılan duyurular ile itibar riski arasında negatif ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Sağlamlık (robustness) testi kapsamında itibar riski ile kaynak arasında bir ilişki olup olmadığını tespit etmek için regresyon analizi uygulanmış ve aralarında anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Ayrıca operasyonel kayıp duyuruları ile yerli ve yabancı sermayeli bankalar arasında regresyon analizi uygulanmıştır. Bu analiz sonucunda sadece yabancı bankalarda operasyonel kayıp duyurularının itibar riskine neden olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the operational loss announcements of banks dealt in İstanbul Stock Exchange were examined between the years of 2007 and 2017 whether they caused reputational risk or not. In this research, case study method and single sample t test analysis were used. The effect of operational loss announcements on reputation risk was investigated via event study method in terms of events for 3 and 21 days and as a result, negative abnormal yields were determined only on the day the announcement loss were made (event day). It was observed that the announcements lost their effects as long as it was moved away from the event day. It has been found out that these abnormal yields would not be enough to express the reputational risk alone and through a model used in the literature, abnormal yields have been converted to reputational risk. In addition, a single sample t test was applied to determine whether there was a relation between informant and reputation risk in this study and it was established that the announcements made to Public Disclosure Platform had no effects on reputation risk. Based on this result, the informants were divided into two parts as Public Disclosure Platform and others and the analysis was applied again. In consequence of the analysis, it was confirmed that there had been a negative and significant relationship between the announcements made in other sources and reputation risk. Within the context of robustness test, regression analysis was applied to determine whether there was a relationship between reputation risk and source or not and no significant relationship was found between them. Additionally, regression analysis was applied between domestic and foreign capital banks with the operational loss announcements. After all, it was found that operational loss announcements in foreign banks caused reputation risk.