Firmaların finansal distress (sıkıntı) durumlarının tesbiti ve finansal distress (sıkıntı) içindeki firmalara yapılacak yatırımlarda karar verme
Predicting the financial distress situation of firms and making investment decisions on the financially distressed firms
- Tez No: 89072
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN KAMİL ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
ÖZET Bugüne kadar sermaye yapısı - firma değeri ilişkisi incelenerek, firma değeri ile ilgili dört değişik sermaye yapısı yaklaşımı meydana getirilmesine rağmen, günümüzde geçerli olan yaklaşım, Geliştirilmiş Modigliani-Miller Yaklaışımıdır. Geliştirilmiş Modigliani-Miller Yaklaşımında, firma değerini düşürücü etkisi olan finansal distress(sıkıntı) maliyetleri ; iflas ve agency maliyetlerinden oluşmaktadır. Söz konusu maliyetlere maruz kalan firma yönetimleri ya tasfiye karan almakta ya da reorganizasyon sürecini uygun görmektedirler. Firnmaların geleceği hakkında önceden bilgi sahibi olmak isteyen yatırımcılar, kreditörler ve firma ortaklan çeşitli analiz tekniklerini uygulayarak, söz konusu firmalann olası iflas durumlannı tesbit etmek ve ölçmek istemektedirler. Bu amaçla yapılan araştırmalarda diskriminant analizlerinin genel itiban ile amprik çalışmalardan daha başanlı olduğu görülmekte ve günümüzde metodlan gizli tutulan ZETA Modeli ve PAS Skor Analizi gibi diskriminant analizlerinin en sağlıklı çalışmalar olduğu kabul edilmektedir. Gelişmiş sermaye piyasalarına sahip A.B.D. ve bazı Avrupa ülkelerinde yapılan araştırmalar, firmalann finansal distress (sıkıntı) durumiannın tam anlamıyla tesbit edilmesi halinde, bu tip firmalann finansal araçlarına yatınm yapmanın son derece karlı ve risksiz olduğunu ortaya koymaktadırlar.Son yirmi yıldır sürekli bir gelişme surecinde olan Türk Sermaye Piyasasında da gerekli yasal düzenlemelerin gerçekleştirilerek kurumsal ve bireysel yatırımcıların piyasalara güvenlerinin sağlanması durumunda, Türk Sermaye Piyasası bir süreklilik kazanacak ve finansal distress (sıkıntı) içindeki firmalara yatırım söz konusu olacaktır.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT Even though the examiations carried out until now in respect of capital structure-company worth relationship have resulted in emergence of four different capital structure approaches related to company worth, the one which is most adopted today is the Developed M odigliani-M iller Approach. In the Developed Modigliani-Miller Approach, financial distress costs which exert a reductive effect on company worth are comprised of bankruptcy and agency costs. Investors, creditors and corporate shareholders who intend to acquire information about future position of the firms beforehand apply various analysis techniques with a view to determine and asses potential insolvency situations of subject firms. In researches conducted to that effect, it is observed that discriminant analyses are usually more succesful than emprical studies. Researhes madein U.S.A. and certain European countries -where developed capital markets exist- have done demonstrated that investing in financial instruments of companies suffering financial distress is extremely profitable and risk-free in the event that financial distress levels of such firms are fully detected.IV As for the Turkish Capital Market which has noted a continuous development in the last twenty years, desired a perpetuity shall be acquired and investing in financially distressed companies shall be possible provided that necessary legal arrangements are realized as well as institutional and individual investors' confidence in the market is secured.