Bir kurumsal itibar bileşeni olarak duygusal çekim alanı yaratmanın rolü ve önemi
The role and importance of creation emotional appeal site fromcorporate reputation components
  1. Tez No: 278853
  2. Yazar: FATİH KARADADAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE GÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde değeri artık tartışılmaz bir şekilde kabul edilen kurumsal itibar, soyut bir kavram olmasına karşın araştırmacılar tarafından ölçülebilir hale getirilmeye çalışılmış, bu amaçla da zaman içerisinde önceleri kapsam ve yöntem bakımından eksiklikleri olsa da günümüzde genel kabul görmüş kurumsal itibar ölçümleri hazırlanabilmiştir. Kurumsal itibar ölçümleri konusunda yapılan araştırmalarda bazı araştırmacılar kurumsal itibarı bir süreç olarak ele almak yerine kurumsal kimlik ve kurumsal imaj gibi kavramların içine sıkıştırmaya çalışmışlar hatta yapılan araştırmalarda kurumsal kimlik ölçeklerini kullanmışlardır.Kurumsal itibara önem veren ve rekabet piyasasında kalıcı olmaya çalışan kurumlar kurumsal itibar bileşenlerine göre kendilerinin diğer rekabet ettikleri kurumlara göre yerini ve piyasadaki gücünü değerlendirmeye çalışıp, bu sonuçlara göre yönetim stratejileri hazırlamaktadırlar. Bu sayede kurumlar rekabet ortamında avantaj sağlamakta, tercih edilen olmakta ve kriz dönemlerini başarıyla atlatabilmektedirler. Bu bağlamda ayrı üstünlük stratejisi ve tercih edilme avantajı sağlayan kurumsal itibar önemli bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Kurumsal itibar süreci içerisinde ise en önemli kaynak ise kurum çalışanlarına karşı oluşturulan duygusal çekim alanıdır.Duygusal Çekim Alanı Yaratma Bileşeni esas unsuru insan olan kurumların, çalışanlarının daha uyumlu, mutlu verimli ve yüksek motivasyonla çalışmalarını sağlamakta bu sayede çalışanların kurumdan ayrılma riski azalmakta, kurum politikaları uzun vadeli ve sağlıklı bir şekilde yönetilebilmektedir. Duygusal çekim alanı bileşeninin bu bağlamda diğer bileşenlere göre daha önemli bir yeri bulunmakta ve diğer bileşenler ile sebep sonuç ilişkisi içerisinde daima bir etkileşim halinde bulunmaktadır.Bu çalışmada ilk olarak betimleyici yöntem olarak literatür taraması yapılmış, tanımlamalar belirlenmiş, daha sonra veri toplama tekniklerinden derinlemesine mülakat yöntemi ile duygusal çekim alanı yaratmadaki parametreler tespit edilmiş, buradan çıkan araştırma bulgularının test etmek amacıyla anket çalışması yapılmış, hazırlanan anket sonuçları SPSS 15 programı ile değerlendirilip yorumlanmıştır
Özet (Çeviri)
Today, corporatereputationwhosevalueunquestionablyaccepted, is triedto be measurablebythereserchersalthough it is an abstractconceptand in accordancewiththispurposemeasurements of corporatereputation has beenprepared in spite of itsdeficiencies in terms of scopeandmethod. Intheresearchsmade on corporatereputationmeasurements, someresearcherstriedtosqueezecorporatereputationintoconceptssuch as corporateidentityandcorporateimageratherthanhandle it as a process, eventheyusedcorporateidentityscales in theirresearchs.The firms who give importance to corporate reputation and try to be permanent in competitive market try to evaluate their place and power in market according to the other corporations they compete, and they try to prepare their management strategies according to the results. Therefore, corporations have advantage in competitive market environment and they are able to be the one preferred and survive against crisis times successively. Because of that, institutional reputation which enables superiority and preferability have become important. In institutional reputation, most important source is the emotional attractiveness space against company employees.Emotional attractiveness creation component provide the human based corporates more compatible, happier and highly motivated employees. Thus, the risk of employees leaving the institution decreases and corporate policies can be managed sturdily in the long run. In this regard, emotional attractiveness component plays much more important role than the other components and it is always in interaction with other components within cause and effect relationship.Inthisresearch, firstly a review of literaturewasmade, definitionswasdeterminedafterthis, by in-depthreviewmethodtheparameters in creatingemotionalattractionweredetermined. To test theresearchfindings an questionnairewasmadeandtheresultswereevaluatedandinterpretedwith SPSS 15 program.