Helicobacter pylori infeksiyonu ve koroner kalp hastalığı arasındaki ilişkinin anti-helico IgG ile araştırılması
- Tez No: 59939
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET A. TAŞYARAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
29 VI1.0ZET Çalışmamızın amacı H. pylori (Hp) enfeksiyonu ile koroner kalp hastalığı arasındaki ilişkiyi incelemekti. Atatürk Üniv. Tıp Fakültesi Kardiyoloji Kliniği'nde koroner angiografi ile koroner kalp hastalığı saptanan 130 hasta ve koroner anjiografi ile koroner kalp hastalığı ekarte edilen 33 kişi kontrol grubu olarak çalışmaya alındı. Hasta ve kontrol grubunun yaşları 45-65 yaş arasında idi. Hasta ve kontrol grubunun serumlarında ELISA yöntemi ile Hp ye spesifik IgG antikorlar araştırıldı. İstatistiksel analizler için ki kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
30 VHI.SUMMARY The aim of the study is to investigate the relation between H. pylori(Hp) infection and coronary heart disease(CHD).130 patients with angiographically documented CHD and 33 controls with angiographically rejected CHD were selected for the study at Atatürk Univesity Cardiology Department. All patients and controls were aged 45-65. Serums from the patients and control group were analyzed for the presence of Hp specific IgG antibodies by ELISA. For stastical analyses chi-square test used.