Tüberküloz menenjitli hastaların beyin omurilik sıvılarında ELISA yöntemi ile Antijen 60'a karşı oluşan antikorların aranması ve tanı değeri
  1. Tez No: 59940
  2. Yazar: SERPİL EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
37 ÖZET Çalışmamızda Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Bakteriyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları ile Pediatri Kliniklerinde yatarak tedavi gören 18 TbM olgusu ile kontrol grubu olarak alınan 59 kişiye ait (18 pürülan menenjit, 15 viral menenjit veya meningoensefalit, çeşitli nörolojik hastalıklara sahip 8 hasta ve 18 sağlıklı kişi) toplam 77 BOS örneğinde mikobakteriel bir antijen olan Antijen 60'a karşı oluşan IgG antikorlarını ve bu antikorların saptanmasının tanı değerini araştırdık. TbM'li 18 hastanın hepsinden, başvurdukları ilk 3 gün içinde yapılan lomber ponksiyonlarla BOS örneği aldık. Bunların 7 tanesinde (%38.8) anti A-60 IgG antikoru saptadık. Tedavinin 10-20. günleri arasında 11 TbM'li hastadan ikinci BOS örnekleri aldık. Daha önceki testte negatif sonuç veren bir hastanın bu ikinci BOS örneğinde IgG saptadık. TbM'li 7 olgudan, çeşitli nedenlerle ikinci BOS örneği elde edemedik. Kontrol grubundaki 18 pürülan menenjitti hastanın l'inde (%5.5) ve 15 viral menenjitli veya meningoensefalitli hastanın l'inde (%6.6) olmak üzere toplam 2 kontrol olgusunda da anti-A60 IgG antikoru saptadık. Nörolojik hastalıklı 8 kişi ile 18 sağlıklı kişinin BOS örneklerinde antikor saptayamadık. Sonuçta 59 kişilik kontrol grubumuzda 2 kişinin (963.3) BOS'nda antikor saptadık. Tüberküloz menenjitte erken evrede alınan BOS örnekleri sonucu itibarıyla %38.8 lik sensitivite, %96.6 lık spesifısite, %77.7 lik pozitif belirleyici değer ve %83.8 lik negatif belirleyici değer elde ettik. Kesin tanı kriteri oİan“kültür pozitifliği”oranımız % 16.6 idi. Etkeni direk tetkikte gösterme oranımız ise %0.0 idi. Asıl tanı kriteri olan kültür pozitifliği ile karşılaştırdığımızda ELISA'nın daha sensitif ve hızlı bir test olduğu kanaatine vardık.
Özet (Çeviri)
38 SUMMARY In the present study, CSF levels of antimycobacterial Ab (IgG type) to antigen 60 were measured in 18 TbM cases. Fifty nine CSF samples (18 cases with) purulent meningitis, 15 with viral meningitis or meningoencephalitis, 8 vith neurological disorder and 18 healthy subjects) were included in this study as the control group. Additiondly we investigated the diagnostic value of anti-A60 IgG in TbM., ~ CSF samples from 18 TbM cases by lumbar punctures within the first 3 days of admission and detected anti-A60 IgG in 7 cases (38.8%). Second CSF samples in the period of 10 th. to 20 th. days of therapy were taken from only 11 ca?es. We could not get CSF samples from 7 cases due to various reasons One case, who was negative in the previous test, showed anti-A60 IgG pozitivity in second CSF measurement. Of the 59 control cases, only 2 cases (1 purulent meningitis and 1 viral meningitis) had anti-A60 IgG pozitivity. Patients neurological disorder or healthy subjects had negative test results. From the results of CSF samples taken in early period of TbM, we found the sensitivity as 38.8%, specificity as 96.6%, pozitive perdictive value as 77.7% and negative predictive value as 83.8%. The rate of culture positivity which is the definitive diagnostic criteria, was found to be 16.6%. The rate of showing the causative agent on direct examination was zero per cent. As a conclusion, it was concluded ELISA is more sensitive and rapid test when compared to culture pozitivity which is the definite diagnostic criteria for TbM.