Ambalaj materyallerinin mantar kalitesine etkisinin nakliye koşullarında oluşan farklı titreşim parametrelerinde karşılaştırılması
Comparing the effectiveness of packaging materials on mushroom quality during different transport vibration parameters
- Tez No: 599390
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SEÇKİN ADAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı, taşıma frekanslarının (4, 8, 12 ve 16 Hz) ve farklı ambalaj filmlerinin (Polivinil klorür (PVC) ve mikroperfore polipropilen (MP)) depolama sırasında mantarın kalitesine etkisini belirlemektir. Bu faktörlerin mantardaki etkinliğini raf ömrü süresince karşılaştırmak için ambalajların içindeki gaz bileşimi, ağırlık kaybı, suda çözünür katı madde içeriği, sertlik, şapka gelişimi, elektrolit sızıntısı, pH, su aktivitesi ve renk analizleri yapılmıştır. Taşıma frekansının artmasıyla birlikte MP filmlerle ambalajlanan mantarların kalitesinde düşüş gözlenmiş iken, PVC filmlerle ambalajlanan mantarlarda ise taşıma frekansının yıkıcı etkisi sadece 16 Hz de tespit edilmiştir. Sonuç olarak, köpük ambalajla beraber kullanılan PVC filmlerin taşıma frekansının etkisini azalttığı fakat optimum gaz konsantrasyonlarının ise yalnızca MP filmler kullanılarak elde edildiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of transport frequencies (4, 8, 12 and 16 Hz) and different packaging films (Polyvinyl chloride (PVC) and microperforated polypropylene (MP)) on the quality of mushroom during storage. Gas composition inside packages, weight loss, total soluble solid content, firmness, cap development, electrolyte leakage, pH, water activity and color analysis were performed in order to compare the effectiveness of the factors on the shelf life of mushrooms. Quality of the mushrooms in MP packages were reduced with the increment in the transportation frequency whereas the effect of the transportation frequency was only detrimental in the mushrooms packaged with PVC films at 16 Hz. As a result, it can be concluded that foam trays with PVC films reduced the effect of transport frequencies however optimal gas concentrations for mushrooms were only achieved by using MP films.