Stability conditions in Belgium
Belçika'da istikrar koşulları
- Tez No: 599389
- Danışmanlar: PROF. DR. ANDRE KAİSER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Belçika Flaman, Valon ve Brüksel bölgesi; Flamanca, Fransızca ve Almanca konuşan topluluklarıyla uzlaşmacılık ilkesini de geçmişinde barındıran, Belçika anayasasında işaret edildiği üzere federal bir devlettir. Belçika, tarihi süreçte üniter bir yapıdan federal bir yapıya evrilmiş; bu süreç gerçekleşirken Belçika devletinin sonunun mu geldiği, devletin ikiye mi bölüneceği ile alakalı çok yoğun tartışmalar yaşanmıştır. Her ne kadar federalizm kusurları olan, zaman zaman eleştirilen bir sistem de olsa Belçika özelinde birçok olumlu ve birleştirici özelliği de bünyesinde barındırmaktadır. Bu çalışma, tarihi gerçekler, parti yaşantısı, Belçika kimliği, monarşi, anayasa / anayasa mahkemesinin rolü, Brüksel başta olmak üzere çift dilliliğin tecrübe edildiği belediyeler gibi Belçika'da istikrarı sağlayan koşulları ele almaktadır. Tezin içeriği birebir mülakatlar, akademik makale ve yayımlanmış kitaplara dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Having three regions which are Flanders, Brussels, Wallonia and three lingusitic communities consisting of néerlandophone, Francophone, and Germanophone, Belgium is an official country administrated with federal system according to the article 3 of Belgian constitution, experiencing consociational past. While Belgium was converted from unitary to federal state, which is long historical and political story, a fierce discussion is still being made by elites and regular citizens as to whether Belgium heads towards dissolution and emergence of 2 independent countries due to Federal system. Even though federal system has many drawbacks and gets a lot of criticism, it has a number positive side, in particular in Belgian federalism. This thesis will underline stability conditions in Belgium such as historical facts, political and party system, Belgian identity, monarchy, constitution and the role of constitutional court, bilingual municipalities, in particular Brussels and what makes it work along with discussions. This study is mainly based on face-to-face interviews with leading scholars - experts, academic periodicals and textbooks.