Yivsiz ve setsiz av silahlarında sürgü kolu parçası imalatında karşılaşılan problemler ve çözüm önerileri
Problems and solution suggestions manufacturing of action bar in semi auto shotguns
  1. Tez No: 599394
  2. Yazar: HARUN GÖDÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, yivsiz ve setsiz av ve spor amaçlı kullanılan gazlı yarı otomatik av tüfeğindeki sürgü kolunun üretiminde karşılaşılan problemlerin giderilmesine yönelik bir takım araştırmalar yapılmıştır. Sürgü kolu parçasının tasarımı Solidworks adlı bilgisayar destekli bir programda yapılmıştır. Kurşunun namlu çıkış hızları ise Master Chrony hız ölçüm cihazı yardımıyla yapılmıştır. Mermi çıkış hızı kullanılarak tüfeğin geri tepmesi ve sürgü kolu parçasının hızı tespit edilmiştir. Sürgü koluyla temas eden parçaların birbirlerine uygulamış oldukları kuvvetlerde Solidworks programına aktarılmış ve burada analizleri ve simülasyonları gerçekleştirilmiştir. Sürgü kolu malzemesi olarak AISI 1040 aday malzeme olarak seçilmiştir. En iyi ısıl işlem şartları olarak, malzemenin yağda su verme işlemi yapılması gerektiğine ve en az bir saat 420 °C de menevişleme işlemi tabii tutulması olmuştur. Su verme ve meneviş işlemlerinin sonucu olarak 41.8 - 43.9 HRC sertliğinin elde edilmesi parçadaki en iyi mukavemet değerlerini vermiştir. Solidworks programı vasıtasıyla analizler yapılmıştır. Parçada oluşan darbe şeklinde yükler sebebiyle malzemede deformasyonlar olmadığı orataya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, doing some research about action bar in semi automatic shotguns. Action bar was designed in a computer aided program called Solidworks. Barrel velocity of the bullet was made with the help of Master Chrony speed measuring device.Using velocity of the bullet, the recoil of the shotgun and the speed of the action bar were determined.The parts that come into contact with the action bar were transferred to the Solidworks program with the forces they applied to each other and their analyzes and simulations were performed here. AISI 1040 has been selected as the nominee material for action bar.The best heat treatment conditions were that the material should be quenched in oil and tempered at 420 ° C for at least one hour.Obtaining 41.8 - 43.9 HRC hardness as a result of quenching and tempering processes gave the best strength values on the part. Analyzes were made with Solidworks. It was found that there were not deformations in the material due to impact loads in the piece.