Serbest sonlanan alt çenelerde pitty-easy bio-oss implantlar üzerine yapılan implant-implant destekli ve implant-diş destekli köprü protezlerinin sonlu elemanlar stres analizi yöntemi ile biyomekanik açıdan...
Biomechanical investigation of tooth-implant supported bridges versus implant-implant supported bridges with pitty-easy bio-oss implants in free-ending lower jaws by use of finite element stress analysis
  1. Tez No: 59708
  2. Yazar: TOSUN TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. PEKER SANDALLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oral İmplantoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Parsiyel dişsizlik vakalarının rehabilitasyonunda, mobilite özelliği olan dişler ile kemik içersinde rijid bulunan implantların birlikte veya ayrı olarak kullannm gündeme gelmektedir. Biyomekanik açıdan farklılık yaratan bu durum karşısında, implantlar ile dişlerin hangi tip ilişki içerisinde bulunmaları gerektiği, aynı protetik yapıya dahil edilip edilmemeleri veya hangi tip ataşmanlar ile bağlantı kurmaları gerektiği sorularına çeşitli araştırıcılar yanıt vermeye çalışmışlardır. Ancak, sonucu etkileyebilecek kemik kalite ve kantitesi, implant lokalizasyonu ve sayısı, immün faktörler, peri-implanter keratinize mukoza miktarı, sulkus derinliği gibi birçok parametrelerin varlığı ve en önemlisi yapılan çalışmaların azlığı, vaka sayısının ve izleme süresinin yetersizliği gibi faktörler nedeniyle konu açıklık kazanamamıştır. Konunun incelenmesi için biyomekanik özellikleri ortaya koyan bir deney modeline ihtiyaç vardır. Sonlu Elemanlar Stres analizi bu tip problemlerin incelenmesine yönelik bir araştırma metodudur. Çalışmamızda, daha önce bu konuda yapılan az sayıdaki karşılaştırmalı klinik çalışmanın gereç ve yöntemlerinin biyomekanik kökenli sorunları aydınlatmaya uygun olmamalarından dolayı kesinlik getiremedikleri noktaların açıklanabilmesi amacıyla, serbest sonlanan alt çenelerde dişsizliğin rehabilitasyonuna yönelik implant-implant destekli veya implant-diş destekli köprü protezi uygulamalarından, hangisinin biyomekanik açıdan daha uygun olduğu, İ.Ü. Dişhekimliği Fakültesi, Oral İmplantoloji Anabilim Dalında en çok kullanılan implant sistemi olan Pitt-Easy Bio-Oss implant sistemine ait implantlardan faydalanılarak, Sonlu Elemanlar Stres Analizi metodu aracılığı ile incelenmiş ve soruna cevap aranmıştır.110 Sonlu elemanlar stres analizinde, vida şeklindeki implantlar yivleri ile birlikte matematik modele aktarmak düğüm sayışım arttırdığı için, daha önce yapılan birçok çalışmada, yivlerin sonuçlar üzerine fazla etkili olmadığı varsayılarak bu tip implantlar yivsiz tasvir edilmişlerdir. Yaptığımız araştırmada, ön çalışma olarak yivli ve yivsiz Pitt-Easy Bio-Oss implantlan karşılaştırılarak yivsiz hazırlanan modellerin yeterli olup olmadıkları incelenmiştir. Sonuçta, iki durum arasında istatistiksel olarak çok ileri düzeyde anlamlı bir fark olduğu saptanmıştır. Dolayısı ile FEM analizinde incelenen Pitt-Easy Bio-Oss implantlarının orijinal dizaynlarına uygun kullanılması gerektiği, sadeleştirmelerin sonuçlan anlamlı olarak etkilediği ortaya çıkmıştır. İncelenen herhangi bir implant sistemine ait sonuçlarda, implantın dizaynı, makro ve rnikrostrüktüründelri farklılıklar gibi özelliklerin bulgulan etkilemesi nedeniyle bu sonuçların diğer implant sitemleri için de geçerli olarak kabul edilemeyeceği anlaşılmıştır. Bundan dolayı, çeşitli implant sistemleri için de benzer çalışmalar yapılarak implant sistemlerinin biyomekanik özellikleri araştırılmalıdır. Araştırmamızda, hem dikey, hem de yatay kuvvetler altında implant- implant destekli köprü protezinde daha dengeli gerilmelerin meydana geldiği, diş-implant destekli durumda ise, gerilmelerin büyük kısmının implant etrafında yoğunlaştığı saptanmıştır. Sonuç olarak, serbest sonlanan alt çenelerde implant-implant destekli protezlerin öncelikli olarak düşünülmesi gerektiğine inanmaktayız. Bu tip protezlerin diğer bir avantajı da dayanaklar ile üstyapı arasındaki bağlantının uzun dönemde daha az komplikasyonlu olmasıdır. Eğer diş-implant destekli protez uygulanacak ise, implant-diş destekli köprü protezlerinde implant etrafındaki gerilmeleri azaltmak için, proteze gelen yüklerin daha ziyade dişin bulunduğu kışıma aktarılması gerektiğini düşünmekteyiz. Çalışmamızda incelenen sadece İM dayanak ile desteklenen protez alternatifleri dışında da protetik çözümler mevcuttur ve bunlar ile ilgili FEM araştırmalarının yapılması faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The treatment of partially edentulous cases could be involve the combined use of teeth and dental implants, or separately use of these structures. Because of the different biomechanic behaviours of teeth and implants, it is still in question the combined use of these structures under same superstructure. There are many parameters to effect the results of dental implant studies, such as bone quantity and quality, implant localisation and number, immune factors, peri-implant keratinised mucosa width, sulcus depth. Thus; clinical studies could not properly answer whether is advantageous the use of free-standing implant supported bridges or tooth- implant supported bridges. Also the material and methods of clinical research are not adequate to explain such biomechanical problems. For these reasons, there is need to investigate the argument by means of a biomechanical study. Finite element models (FEM) analysis is an adequate research method for such cases. In this study, it is been evaluated a free-standing implant supported bridge, versus a tooth-implant connected bridge. The bridges situated in a free-ending lower jaw. The study realised by means of FEM analysis, using Pitt-Easy Bio-Oss implant system that is been commonly used in the Department of Oral Implantology, Faculty of Dentistry, University of İstanbul. In the literature, many studies do not include threads of screw shaped implants in the finite element models, as the simulation this portion of implants increases the number of nodes. In our study as a pilot research, it is been evaluated the effect of the simulation of threads of Pitt-Easy Bio-Oss implants in FEM models. It is been found out that there is statistically significant difference between threaded and non-threaded implants. Thus, finite element models should simulate the Pitt-Easy Bio-Oss implants with their original designs. Similar studies must perform also for the other implant systems, as the findings of a certain system could not extrapolate to the other one.. In conclusion, it is been found that free-standing implant supported bridges have more uniform stress distribution, and there is high stress concentration around the implant in tooth connected superstructures. Thus, in the free-ending lower jaw the uses of free-standing superstructures are more advantageous in respect to tooth-implant connected bridges. Free-standing super structures have also less complication in the long run. If there is need to use tooth connected prostheses, occlusal loads must be receive by the tooth side. There are different kinds of superstructures, and there is need to continue to investigate the argument to explain biomechanic properties of such prosthesis.