Bilişim teknolojilerinin belediyelerin yönetim ve organizasyon yapısına ve hizmet sunumuna etkilerinin incelenmesi: Manisa Şehzadeler Belediyesi örneği
Examining information technologies' effects on municipalaties administration and organizational structures and service delivery: Manisa Şehzadeler Municipality example
- Tez No: 599405
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Günümüzde teknoloji hayatımızın her alanında kendine yer bulmaya başlamıştır. Bu bağlamda kamu kurumlarının bu gelişim ve değişime ayak uydurması beklenmektedir. Vatandaşlara ve merkezi yönetime karşı hesap verilebilir, şeffaf olunması ve hizmetlerin doğru olması adına bilişim teknolojilerinin kullanımı ve bu sistemlerin ürettiği doğru ve hızlı veriye ihtiyaç vardır. Belediyelerin günlük çalışmalarında bilişim teknolojileri yoğun bir biçimde kullanılmaktadır. Bu durum belediyelerin alışmış olduğu yönetim ve organizasyon yapısında değişimleri de beraberinde getirmiştir. Personel verimliliği artık nitel olarak ölçülebilmekte ve gerekli değerlendirmeler yapılabilmektedir. Bu ölçümler sayesinde performans ve verimlilikte değişimler yaşanmıştır. Belediyeler tarafından verilen hizmetler de artık dijitale kaymış ve yönetim bilgi sistemleri üzerinden yapılmaktadır. Vatandaşlar da işlerinin hızlı ve sorunsuz bir biçimde sonuçlanmasını beklemekte ve bu bağlamda dijitale geçmenin önemi yadsınamamaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde kamu kurumları, yerel yönetimler ile ilgili temel kavramlardan oluşan teorik kısım oluşturulmuştur. İkinci bölümde bilişim ve bilişim sistemleri ile Manisa Şehzadeler Belediyesinin sahip olduğu bilişim sistemleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde yöntemle ilgili bilgiler, araştırmayla ilgili uygulamalar verilmiş ve anket çalışması ile personelin bilişim sistemlerine bakışı ve bilişim sistemlerinin hizmet kalitesi, yönetim ve organizasyon yapısına etkileri hakkında genel bir değerlendirme yapılmıştır. Dördüncü bölümde; hipotezimiz bağlamında alt hipotezlerle ilgili yapılan istatistiksel analizlerle elde edilen bulgular irdelenerek tartışılmış ve elde edilen sonuçların temel hipotezimiz olan; bilişim sistemlerinin belediyelerde verimlilik ve hizmet kalitesine etkisi irdelenmiştir ve hipotezimizi doğrulayıcı bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The technology can be found everywhere in today's human life. In this context people expects public enterprises to adapt this change. For being accountable, transparent to citizens and the central administration use of information technologies and their reliable and accurate data sets are needed. Municipalities use information technologies heavily in their everyday works. Because of this there have been some changes in municipalities' administration and organization structures. In today's world, productivity of employees can be measure qualitatively and needed assessments about it can be done. By courtesy of this measurements there have been some changes in employee productivity and performance. Nowadays municipalities gives services with the use of information technologies. Citizens expects fast and smooth services from municipalities. For this; the importance of information technologies can't be underestimated. In first part of thesis information about public enterprises, local administrations has been given. In second part discussions about informatics, information technologies and information technologies which Şehzadeler Municipality has, can be found. In the third part information about method, applications of work has been given. With the help of survey some assessments has been made about employee's point of view about information technologies and information Technologies effects on service quality, administration and organizational structure. The fourth part is about discussing main hypothesis and other hypothesizes. With the help of statistical findings from the surveys, supports the main hypothesis which is“information technologies effects municipalities' productivity and service quality”.