Reşit olmayanla cinsel ilişki suçu
The crime of sexual intercourse with infant one
  1. Tez No: 599412
  2. Yazar: CAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUHOĞLU AYKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmada, Türk Ceza Kanunu'nun 104'üncü maddesinde düzenlenen reşit olmayanla cinsel ilişki suçu incelenmiştir. Cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlardan olan bu düzenleme ile ilgili olarak doktrin ve yargının uzlaşma sağlayamadığı birçok tartışma bulunmaktadır. Çalışmada, suçun, son halini alana kadar geçirdiği süreç, unsurları, cinsel istismar suçu ile olan ilişkisi, uluslararası sözleşmeler ve diğer ülkelerdeki karşılığı gibi hususlar değerlendirilmiştir. Sonuç bölümünde ise suçla ilgili tespit edilen sorunların çözümünü sağlayabilecek değişiklik önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the crime of sexual intercourse with infant one under Article 104 of the Turkish Penal Code was examined. There are many controversies about this regulation, which is a crime against sexual privacy, in which doctrine and judiciary can not reach consensus. In this study, the process of the crime until its final form, its elements, the relationship with the crime of sexual abuse, its equivalents in the international conventions and other countries were evaluated. In the conclusion section, the proposed amendment is presented to solve the problems related to crime.