Eski Mısır'da tıp uygulamaları
Applications of medicine in ancient Egypt
- Tez No: 599419
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANIM HANDE DUYMUŞ FLORIOTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Eski Mısır Uygarlığı denildiğinde şüphesiz ki aklımıza büyük bir kadim medeniyet gelir. Mısır medeniyeti iki şekilde aklımızdadır hep; birincisi Hollywood sineması ve çeşitli sinema grupları sayesinde aklımızda mumyaları, tanrı ve tanrıçaları, korkunç canavarları ve mitolojik düzendeki gizemli şehirleri; ikincisi ise dünyanın birçok yerindeki üniversitelerde bulunan akademisyenlerin yaptığı araştırmalar sayesinde ikinci elden kaynaklar ve süreli yayınlar vasıtasıyla karşımıza çıkan Eski Mısır. Bugüne kadar yapılmış olan çalışmalar sayesinde öğrendiğimiz Eski Mısır hakkında aklımızda anıtsal mimari, astroloji, mitoloji, kültür yapısı, günlük yaşamı, gizemli firavunları ve mumyaları kalmıştır. Bu nedenle çalışmamızdaki amaç bunlardan farklı olarak Eski Mısır dünyasının önemli bir yönü olan ve çağdaşlarına göre bu konuda hep önde olmuş ve çağdaşlarına ilham vermiş Eski Mısır tıbbını ele almaktır. Bu amaçla çeşitli kitap, dergi, makale ve görseller ile Eski Mısır tıbbı anlatılmaya çalışılmıştır. Bu çalışmamızda Antik Mısır'ın siyasi tarihinden başlayarak sırasıyla günlük yaşam, tıbbın doğuşu, tıp uygulamaları ve cerrahi, doktorluk ve tıp eğitimi, hastalıklar, yaralanmalar, ilaçlar ve son olarak Eski Mısır tıbbında din-sağlık ilişkisi, sağlık tanrı ve tanrıçaları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
When we hear the term“Ancient Egypt Civilization”we think of an old and incredible civilization without a doubt. We remind the Egyptian civilization in two ways; the first“Ancient Egypt”is from the Hollywood films and various film groups regarding the mummies, gods, godesses, scary monsters and mysterious cities within the mytologic order. The latter“Ancient Egypt”is derived from the academic studies made by various academicians around the world as second hand resources and periodical publications. By the studies made until today we have learned and kept in mind regarding the monumental architecture, astrology, mytology, the cultural structure, daily life, mystical pharaohs and their mummies in the Ancient Egypt. Thus the reason of the study differs from those; focusing on the leading and inspiring applications of medicine in Ancient Egypt. So by various books, magazines, articles and pictures the Ancient Egyptian medicine is to be told. In this study; starting from the Egyptian political history, respectively the daily life, the birth of medicine, the applications of medicine, surgery, physic and the study of medicine, the diseases, injuries, medicines and finally the relations of religion with health and the gods and goddesses of health are addressed.