Geçmişten günümüze adli tıp tarihi
History of forensic medicine from past to present
- Tez No: 829000
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİS DOKGÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Hukukun ve tıp bilimlerinin ekotonunda bulunan Adli Tıp, bu özelliğinden dolayı fen bilimleri ve sosyal bilimlerin birçok üyesiyle kesişimi bulunan bereketli ve multidisipliner bir alanda çalışır. Başta hukuk ve adli patoloji olmak üzere; adli psikiyatri, adli toksikoloji, adli seroloji, adli balistik, adli trafik, olay yeri inceleme, adli entomoloji, adli antropoloji, adli fotoğrafçılık, adli görüntüleme, adli diş hekimliği, adli vaka kimliklendirilmesi, adli hemşirelik, sağlık hukuku, kriminoloji, adli bilişim gibi pek çok sağlık, fen ve sosyal bilim dalları ile dirsek teması içerisinde olsa da,“Adli Tıp nedir?”sorusuna en güzel cevaplar Sir Sidney Smith ve Behçet Tahsin KAMAY tarafından verilmiştir:“Adli Tıp, kanunu tatbik maksadı ile kullanılabilecek tıbbî ve gayri tıbbî, ilmî malûmat topluluğudur.”Adli Tıbbın basit ve net tanımları üzerinden giderek bu istikametteki tarih vektörünün başlangıç noktasını Eski Mısır, Yunan ve Roma medeniyetlerindeki uygulamalara dayandırılabilabilmektedir. Her iki Adli Tıp tanımda da ortak noktalar; bir hukuk otoritesinin varlığı ve onun bilirkişiliğine ihtiyaç duyduğu bir tıp görüşü ihtiyacını gideren uzman kişi yorumu olmakla birlikte gözden kaçmaması gereken bir diğer husus ise, Adli Tıp uygulamalarının çerçevesini esasen hukukun belirlediği gerçeğidir. Bundandır ki dünyadaki büyük hukuk sistemleri arasındaki büyük farklılardan (Kıta Avrupası ve Anglosakson Hukuk Sistemleri gibi) tutun aynı hukuk sistemi kümesinde yer alan ayrı devletlerin dahi Adli Tıp uygulamalarında farklılıklar göze çarpar.
Özet (Çeviri)
Forensic Medicine, which is in the ecotone of law and medical sciences, works in a fertile and multidisciplinary field that intersects with many members of natural and social sciences due to this feature. Especially in law and forensic pathology; forensic psychiatry, forensic toxicology, forensic serology, forensic ballistics, forensic traffic, crime scene investigation, forensic entomology, forensic anthropology, forensic photography, forensic imaging, forensic dentistry, forensic case identification, forensic nursing, health law, criminology, forensic informatics although it is in close contact with many health, science and social science branches;“What is Forensics?”The best answers to the question were given by Sir Sidney Smith and Behçet Tahsin KAMAY:“Forensic Medicine is a collection of medical and non-medical scientific information that can be used for the purpose of applying the law.”By going through the simple and clear definitions of Forensic Medicine, the starting point of the history vector in this direction can be based on the practices in Ancient Egyptian, Greek and Roman civilizations. Common points in both Forensic Medicine definitions; The existence of a legal authority and the opinion of an expert that meets the need for a medical opinion for its expertise, another point that should not be overlooked is the fact that the law essentially determines the framework of Forensic Medicine practices. That is why there are differences in the Forensic Medicine practices of even separate states in the same legal system cluster, from the great differences between the major legal systems in the world (such as Continental European and Anglo-Saxon Legal Systems).