İşveren markasının örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi: Ankara'da özel sektör çalışanları üzerinde bir araştırma
The effect of the employer brand on organizational commitmen: A research on the special sector staff in Ankara
  1. Tez No: 599448
  2. Yazar: AYÇA BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Firmalar marka değerlerinin artmasına sektörde rekabet avantajı sağlamak için oldukça önem vermektedirler. Genellikle marka stratejilerini ürünlerinin ve kurumlarının bilinirliği üzerinde kullansalar bile insan kaynakları alanında en önemli gelişmelerden biri işveren markasıdır. Marka stratejilerinin insan kaynakları süreçleri üzerinde kullanılmasına işveren markası denilmektedir. Firmalar yetenekli çalışanları çekmek ve bünyesinde tutmak, rekabette insan faktörünü kullanmak için işveren marka yönetimini kullanmaya başlamışlardır. Bu yönetim ile çalışanlarda bulundukları firmanın çalışabilecekleri en iyi yer olduğunun algısının yaratılması hedeflenmektedir. İşveren marka yönetimi için uygulanan stratejilerin sonucu olan örgütsel bağlılık ise; çalışanların firmalarına olan aidiyet duyguları ile ilgilidir. Bu çalışma amacı işveren marka yönetiminin örgütsel bağlılık üzerindeki etkilerini tespit edebilmektir.
Özet (Çeviri)
The companies attach great importance to increasing the brand values to provide competitive advantage in the sector. One of the most important developments in the field of human resources is employer brand, although they usually use brand strategies on the awareness of their products and institutions. The use of brand strategies on human resources processes is called employer brand. Companies have started to employ employer brand management to attract and retain talented employees, to use the human factor in competition. With this management, it is aimed to create the perception that the company they work in is the best place to work. Organizational commitment, which is the result of strategies implemented for employer brand management, is; it is related to employees' sense of belonging. The purpose of this study is to determine the effects of employer brand management on organizational commitment