Beden eğitimi ve spor yüksek okullarındaki öğrencilerde değerler sisteminin araştırılması
An Investigation on the values systems among the university and high school students of physical education and sport
- Tez No: 59946
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ÇAMLIYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
DC ÖZET“Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okullarındaki öğrencilerde Değerler Sisteminin Araştırılması”Hülya GÜRKAN 8u Araştırmamızda, günümüzde hızla değişmekte olan değer yargılarına veya kısaca değerlere ilişkin ve Ülkemizde halen bakir sayılabilecek Beden Eğitimi ve Spor Öğrencilerinde değerler sistematiği konulu bir temayı işleyerek siz kıymetli okuyucularımıza ve konu ile ilgilenen araştırmacı ve meslekdaşlanmıza takdim etmek istedik. Psikolojik değerler Sokrates'ten bu yana sayısız araştırmaya konu olmuş ise de metodolojik hatta ampirik gelişmesini bitmekte olan asrımızın son çeyreğinde idrak etmiştir. Biz bu çalışmamızı ilerleyen başlıklar altında da görüleceği üzere“Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okullarındaki Öğrencilerde Değerler Sisteminin Araştmlmasına”odakladık. Konu ile yakinen ügilenenlercede çok iyi bilindiği gibi Değerler Psikolojisi, psikoloji ilminin ki bugün hayli ileri merhalelere ulaşmıştır, önemli bir konusunu kapsar. Zira insanın daha doğru ve bilimsel bir deyimle bireyin sosyal gelişmesi ancak ve ancak değer yargılarının gelişmesiyle mümkündür. Çalışmamızı Ülkemizin üç. üniversitesinin (Celal Bayar Ünivesitesi, Ege Üniversitesi, Marmara Üniversitesi) Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okullarında öğrenim görmekte olan üçyüz elli kız ve erkek öğrenci belli kesimlerinde yürüttük. Araştırmayı Milton Rokeach değerler hiyerarşisinde belirlenilmiş bulunan temel ve aracı değer yargılarını esas alan bir soru-cevap yazılı anketine dayanarak yönlendirdik ve elde olunan verileri bilgisayar programlan ile çözümledik. Yaptığımız araştırmaya ilişkin bütün parametreleri genelde tablolar halinde topladık ve yorum keza sonuçları ile birlikte sunduk.X Yaptığımız araştırmaya ilişkin bütün parametreleri genelde tablolar halinde topladık ve yorum keza sonuçlan ile birlikte sunduk.
Özet (Çeviri)
XT SUMMARY“An Investigation on the Values Systems among the University and High Schools Students of Physical Education and Sport”Hülya GÜRKAN In this research activity our main aim or goal was to study the continuous changes of values among the University and High School undergraduates of Physical Education and Sport and point out their important consequences occurred on these students. As we know from Philosophy and the Social Sciences since Socrates, psychological values have been subject to multiple and various systematic analyses and research. Their methodological and empirical development and progress have been realized only in the latest decades of this century. As wil be observed through to coming titles we focused our basic efforts on the investigation on the values systems between the University and High School students of Physical education and Sport. As it is well known by the social sciences and psychology concerning people, psychological values are the most important subject of Psychology. As far as we still recognize the unborn limits which pyschology has reached recently Homo-Sapiens, better to say academically the“Individual”can only be socialized by improving his / her human values. We run our study within the three recognized Universities of our country. Namely Celal Bayar, Ege and Marmara Univerties. Three hundred fifty female and male undergraduates participating in different socio-cultural patterns were our target as respondents. In our written values system analysis, the famous Milton Rokeach fundamental eighteen values (As terminal and instrumental values) have been adopted as a specific point of issue.XII collected and attributed data have been supported and processed by means of computer program. All data and elaborated conclusions as well as comments concerned with our investigation have been drawn under specific tables and topics and submitted to the kind attention of our colleagues. Key Words; -Values -Social Values - Psychological Values -Personal Values -Moral values -Terminal values -Instrumental values -Belief -Behaviour and attitude -Culture