Contemporary Muslim characters in Cihan Aktaş and Leila Aboulela
Cihan Aktaş ve Leila Aboulela'da çağdaş Müslüman karakterler
  1. Tez No: 599460
  2. Yazar: MAHBUBE YAVAŞ BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FATİH USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Sociology, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Tarih boyunca Müslüman kadının bireysel ve dişil sesi görmezden gelinerek, Müslüman kadın adına birçok konuşma yapılmıştır. Özellikle, 11 Eylül sonrasında daha fazla artan makro söylemlerin yanlış Müslüman kadın tasvirleri, Müslüman kadınların daha fazla dışlanmasına ve İslamofobik saldırılara maruz kalmasına neden oldu. Buna bir cevap olarak, Leila Aboulela ve Cihan Aktaş gibi Müslüman kadın yazarlar, Müslüman kadınları yalnızca“kolektif kişilik”olarak yansıtan söylemleri eserlerinde,“bireyselliğini talep eden Müslüman kadın ve erkek”karakterlerini göstererek, yeniden inşa ettiler. Bu bağlamda, Müslüman kadın yazarların farkını ve katkısını görmek için, bu iki yazarın eserlerindeki Müslüman kadınların ve erkeklerin bireysel yolculuklarına odaklandım. Bu tez, İslam ve Müslümanların geniş manada olumsuz tasvir edilmelerine rağmen, Müslüman kadınların Türkiye ve İngiltere'deki Müslüman kimliklerini yeniden yapılandırırken günlük yaşam mücadelelerini görmeyi mümkün kılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, many have spoken and assumed on behalf of Muslim women ignoring her individual and feminine voice. Subsequently, the misrepresentation of Muslim women in macro narratives, especially after 9/11, allowed the marginalization and Islamophobic attacks on Muslim women globally. As a response, Muslim women writers like Leila Aboulela and Cihan Aktaş have deconstructed the discourses depicting Muslim women as a collective identity in their literary works and reconstructed contemporary Muslim female and male characters demanding individuality. For this reason, I have analyzed the individual journeys of contemporary Muslim female and male characters in Leila Aboulela and Cihan Aktaş to show the participation and difference of present Muslim women writing. Moreover, this dissertation made it possible to see the everyday life struggles of Muslim women reconstructing their Muslim identity in Britain and Turkey despite the negative portrayals of Islam and Muslims widespread.