Türkçe ders kitaplarındaki şiirlerin değerler bakımından incelenmesi
An analysis of the poems in turkish textbooks in terms of values
  1. Tez No: 599481
  2. Yazar: DENİZ SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Toplumsal düzenin sürdürülebilmesi ve korunmasına yönelik değerlerin aktarılması ve yeniden üretilmesinde ders kitaplarının önemli bir rolü bulunmaktadır. Bu görevin en önemli aktarma araçlarından biri ise şiirdir. Şiir Türkçe ders kitaplarında sıklıkla yer alan bir edebi türdür. Bu durumda şiirin hangi değerleri taşıdığı, çocukların gelişimi, zihin yapısı ve karakteri açısından oldukça önemlidir. Bu araştırmanın amacı 2018-2019 yılı eğitim ve öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) ders kitabı olarak onayladığı ve dağıtımını yaptığı ortaokul (5.-6.-7.-8. Sınıf) Türkçe ders kitaplarında yer alan şiirlerin değer sınıflandırması açısından incelenmesidir. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi kullanılmıştır. Çalışmada Türkçe ders kitaplarında yer alan şiirlerin değer açısından incelenmesi amacıyla dört kitap yirmi sekiz şiir incelenmiştir. İnceleme kriterleri olarak Schwartz'ın değer sınıflandırmaları temel alınmıştır. Araştırma kapsamında ulaşılan verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırma sonucunda Türkçe ders kitaplarında bulunan şiirlerde sonucunda gelenek değerinin en çok, başarı ve uyma değerlerinin ise en az kullanıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Textbooks have an important role to play in the transfer and reproduction of values for the maintenance and preservation of social order. One of the most important means of transmission of this task is poetry. Poetry is a literary genre which is frequently included in Turkish textbooks. In this case, what values the poem carries is very important for the development of children, mind structure and character. The aim of this study is to evaluate the value classification of the poems in Turkish textbooks (5th-6th-7th-8th grade) approved and approved by the Ministry of National Education as a textbook in the 2018-2019 academic year. Inspection. In this study, document analysis, one of the qualitative research methods, was used. In order to examine the poems in Turkish textbooks in terms of value, four books X poems were examined. The study criteria are based on Schwartz's value classifications. Content analysis method was used in the analysis of the data. As a result of this research, it has been determined that the value of tradition and success values are the least used in the poems found in Turkish textbooks.