Hayati Vasfi Taşyürek'in şiirlerinin Türkçe dersi öğretim programındaki temalar bağlamında incelenmesi
Analysis of Hayati Vasfi Taşyürek's poems in the context of the themes in the Turkish curriculum program
- Tez No: 915219
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmada şiirleri Türkçe ders kitaplarında kullanılabilecek farklı bir şair arayışından hareketle Hayati Vasfi Taşyürek ve şiirleri çeşitli açılardan incelenmiştir. Hayati Vasfi Taşyürek'in şiirlerinin tematik açıdan incelenmesi araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Amaç, Hayati Vasfi Taşyürek'in şiirlerini Türkçe Dersi Öğretim Programı'nda (MEB, 2019) ve Ortaokul Türkçe Dersi Öğretim Programı'nda (MEB, 2024) yer alan temalara göre incelemektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışmasına bağlı olan iç içe geçmiş tek durum deseni kullanılmıştır. Çalışma materyali,“Hayati Vasfi Taşyürek'ten Seçme Şiirler”adlı eserdir. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan“Ders Kitabına Uygunluk ve Değerleri Eşleştirme Formu (DKUDEF)”ile“Şiir Tür ve Tema Eşleştirme Formu (ŞTTEF)”; verilerin analizi sürecinde ise betimsel analiz kullanılmıştır. Ulaşılan sonuçlar Hayati Vasfi Taşyürek'e ait şiirlerin önemli bir kısmının içerik ve seviye bakımından Türkçe ders kitaplarında yer almaya uygun olduğunu; hem 2019 hem de 2024 yıllarında yayımlanan Türkçe Dersi Öğretim Programlarındaki temalar ve değerlerle; aynı zamanda şiir türleriyle uyumlu olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Hayati Vasfi Taşyürek and his poems were analyzed from various perspectives in search of a different poet whose works can be used in Turkish textbooks. The thematic analysis of Hayati Vasfi Taşyürek's poems is analyzed in terms of is the subject of this study. The aim is to examine Hayati Vasfi Taşyürek's poems according to the themes in the Turkish Lesson Teaching Program (MEB, 2019) and the Secondary School Turkish Lesson Teaching Program (MEB, 2024). In the study, a single nested case design, which is connected to the case study from qualitative research methods, was used. The study material is the work titled“Selected Poems by Hayati Vasfi Taşyürek”.“Textbook Appropriateness and Values Matching Form (DKUDEF)”and 'Poetry Genre and Theme Matching Form (ŞTTEF)' developed by the researcher were used as data collection tools and descriptive analysis was used in the data analysis process. The results show that a significant number of Hayati Vasfi Taşyürek's poems are suitable to be included in Turkish textbooks in terms of content and level, and that the Turkish Lesson Instruction published in both 2019 and 2024. It shows that it is compatible with the themes and values in their programs, as well as with poetry genres.