48-72 aylık çocukların etkileşimli akran oyun davranışları ile ahlaki yargı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between interactive peer play behaviors and moral judgment levels of 48-72 mounth old children
- Tez No: 599482
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN SÖZER ÇAPAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, okul öncesi eğitime devam eden 48-72 ay grubunda bulunan çocukların etkileşimli akran oyun davranışları ile ahlaki yargı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesine yönelik nicel bir araştırma olup genel tarama yöntemlerinden ilişkisel ve nedensel karşılaştırmalı tarama yöntemi kullanılmıştır. Tarama yöntemleri, geçmişte ya da hala devam eden bir durumu bulunduğu şekilde betimlemeyi hedefleyen araştırma yaklaşımlarıdır. İlişkisel tarama yönteminde araştırmaya konu olan birey ya da olaylar, doğal süreçleri içinde müdahale edilmeksizin gözlenip betimlenir. İlişkisel tarama yöntemleri, iki ve daha fazla sayıda olan değişken arasındaki değişim varlığını ve derecesini belirlemeyi hedefleyen araştırma modelidir. Bu araştırmada İstanbul İl Merkez'inde bulunan, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilköğretim okullarının anasınıfları ve özel anaokullarında öğrenim gören 48-72 ay grubu çocukların akran oyun davranışları ile ahlaki yargı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. İlişkisel ve nedensel karşılaştırmalı tarama türünde gerçekleştirilen bu çalışmanın evrenini 2018- 2019 eğitim-öğretim yılında İstanbul İl Merkez'inde öğrenim gören 48-72 ay grubunda olan çocuklar; çalışmanın örneklemini ise bu evrenden seçkisiz örnekleme yöntemiyle seçilen 140 çocuk oluşturmaktadır. Çocukların akran oyun davranışları ile ahlaki yargı düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesinde, Ahlaki Yargı Ölçeği ve PENN Etkileşimli Akran Oyun Ölçeği kullanılmıştır. Söz konusu ölçeğin uyarlama çalışması Dr. Öğr. Üyesi Aylin SÖZER ÇAPAN ve Emine AHMETOĞLU, İbrahim Hakkı ACAR, Neriman ARAL tarafından yapılmıştır. Ölçeğin kullanımı için kendilerinden yazılı izin alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a quantitative study to investigate the relationship between interactive peer play behaviors and moral judgment levels of children in the 48-72 month group attending preschool education. Relational and causal comparative survey models are used from among general screening methods. Screening methods are research approaches that aim to describe a past or present situation. In the relational screening method, individuals or events that are the subject of the research are observed and described without intervening in their natural processes. Relational screening methods are research models aiming to determine the existence and degree of change between two and more variables. In this study, it is aimed to investigate the relationship between peer play behaviors and moral judicial levels of 48-72 month group children in kindergartens and private kindergartens of primary schools affiliated to the Ministry of National Education in İstanbul Provincial Center. The universe of this study, which was conducted in a relational and causal comparative survey type, was comprised of children aged 48-72 months who were educated in Istanbul Provincial Center in the 2018- 2019 academic year. The sample of the study consists of 140 children selected by random sampling method. Moral Judgment Scale and PENN Interactive Peer Play Scale were used to determine the relationship between children's peer play behaviors and moral judgment levels. Adaptation study of the scale in question are done by Prof. Aylin SÖZER ÇAPAN and Emine AHMETOĞLU, İbrahim Hakkı ACAR and Neriman ARAL. Written permission was obtained from them for the use of the scale.