The effect of consumer-based brand value perception on purchasing behavior and a research
Tüketici temelli marka algılamasının satın alma davranışı üzerindeki etkisi ve bir araştırma
- Tez No: 599483
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Tüketici davranışları, günümüz modem pazarlama dünyası açısından oldukça önemi bir konu haline gelmiştir. Tüketicilerin iyi tanınması, istek ve ihtiyaçlarının en iyi şekilde tanımlanması işletmelerin geliştireceği pazarlama stratejilerinin başarısı açısından önem taşımaktadır. Bu noktada tüketici temelli marka değerinin yaratılması, tüketici satın alma davranışına yön vermede kullanılan en önemli stratejilerin başında gelmektedir. Araştırmada fast-food sektöründe tüketici temelli marka değeri algısının satın alma davranışı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmaya uluslararası bir fast-food markasının İstanbul'da bir AVM'de bulunan şubesinden ürün satın alan 390 müşteri dahil edilmiştir. Katılımcılara sosyodemografik bilgi formu ile birlikte Tüketici Temelli Marka Değeri Ölçeği ve Satın Alma Davranışı Ölçeği Uygulanmıştır. Araştırma bulguları SPSS 23.00 kullanılarak betimleyici istatistikler, korelasyon analizi, regresyon analizi, t-test ve ANOVA ile değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular %95 güven aralığında ve %5 anlamlılık düzeyinde yorumlanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre tüketici temelli marka değeri satın alma davranışının %24'ünü açıklamaktadır. Bununla birlikte tüketici temelli marka değeri faktörleri olan marka sadakati, marka farkındalığı, marka çağrışımı ve algılanan kalitenin her biri ayrı ayrı satın alma davranışını artırmaktadır. Bununla birlikte fast-food ürünleri satın alma eğiliminin kadınlarda daha fazla olduğu belirlenmiştir. Fast-food sektöründe marka değerine ilişkin algı ve satın alma davranışı düşük eğitim seviyesine sahip, bekar, düşük gelir düzeyindeki, hane halkı sayısı yüksek olan ve sıklıkla fast-food tükettiğini belirten gruplarda daha yüksek bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar işletmelerin satın alma davranışını artırmak için tüketici temelli marka değerini artırmak için stratejiler üretmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Consumer behavior has become an important issue for today's modern marketing world. The recognition of the consumers and the definition of their demands and needs in the best way is important for the success of the marketing strategies that will be developed by the companies. At this point, the creation of consumer-based brand value is one of the most important strategies used to direct consumer buying behavior. In this research, the effect of consumer-based brand value perception on purchasing behavior in the fast-food sector was investigated. A total of 390 customers who purchased products from a branch of an international fast food brand in a shopping mall in Istanbul were included in the study. Consumer Based Brand Value Scale and Purchasing Behavior Scale were applied to the participants with sociodemographic information form. Datas were analyzed on SPSS 23.00 with descriptive statistics, correlation analysis, regression analysis, t-test and ANOVA. The findings were interpreted at 95% confidence interval and 5% significance level. According to the findings obtained from the study, consumer based brand value explains 24% of purchasing behavior. However, brand loyalty, brand awareness, brand association and perceived quality, which are consumer-based brand value factors, increase the purchasing behavior of each individual. However, it is determined that the tendency to buy fast food products is higher in women. The perception and purchasing behavior of the brand value in the fast-food sector was found to be higher in the low education level, single, low-income, high households and more fast-food consuming groups. The results show that companies should produce strategies to increase consumer-based brand value to increase purchasing behavior.