Modernizing Neighbors: Turkish-Iranian Relations from the Interwar Period to the Early Cold War
Modernleşen komşular: İki Dünya Savaşı arası dönemden erken soğuk savaş dönemine Türk-İran ilişkileri
  1. Tez No: 599487
  2. Yazar: DİLŞAH NUR KANMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMUEL JOHN HIRST
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Türkiye Cumhuriyeti ve Pehlevi hanedanının kurulmasından sonra, Türkiye-İran ikili ilişkileri, Mustafa Kemal Atatürk ve Rıza Şah Pehlevi liderliğinde zirveye ulaşmıştır. Ardından İran'da Muhammed Mossadegh'in başbakanlık yaptığı yıllar (1951-1953), ikili ilişkilerin test edildiği bir dönem olmuştur. Bu çalışma, devletlerarası ilişkilerde bu iki farklı dönemin arkasındaki etkenleri ele almaktadır. Hem iki dünya savaşı arası dönemin milliyetçi-yenilikçi rejimlerinde hem de Mossadegh'in popüler milliyetçi hareketinde milliyetçi ideolojinin önemli bir siyasal güç olarak gelişimi ele alındığında, 2. Dünya Savaşı öncesi ve sonrasında milliyetçi ideolojinin Türkiye ve İran'daki farklı ifadelendirilmelerini açıklamaya çalıştık. Bu çalışmanın bulgularının gösterdiği üzere, iki dünya savaşı arası Türkiye ve İran'ında milliyetçilik, tüm ülke sathında devlet otoritesi kurmayı amaçlayan resmi bir devlet ideolojisi olarak ortaya çıkmıştır. Her bir devletin ulus-devlet fikrine ve diğerinin egemenliğine olan bağlılığının yakın ilişkilerde önemli olduğu kanıtlanmıştır. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra, Türk milliyetçiliği anti-komünist bir kimliğe bürünmüştür. Öte yandan, İran'da yükselen milliyetçilik, anti-emperyalizm ve komünizm eğilimleri, 1951'de İran petrolünün millileşmesine zemin hazırlamıştır. Erken Soğuk Savaş dönemi Türkiye ve İran'da milliyetçi ideolojinin yorumunda ayrılığa işaret etmiştir ve ideolojik ayrışma ikili ilişkilerin zayıflamasına sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
After the establishment of the Turkish Republic and the Pahlavi dynasty, Turkish-Iranian bilateral relations reached their peak under the leaderships of Mustafa Kemal Atatürk and Reza Shah Pahlavi. Then, the premiership of Mohammad Mossadegh in Iran (1951-1953) was an era during which the bilateral relations were tested. This study deals with the factors behind these two distinctive periods in the inter-state relations. Taking into consideration the development of the nationalist ideology as an important political force in the hands of both the nationalist-modernist regimes of the interwar period and for Mossadegh's popular national movement, I have sought to explain the different articulations of the nationalist ideology in Turkey and Iran before and after WWII. As the findings of this study show, nationalism in interwar Turkey and Iran emerged as an official state ideology which aimed to establish state authority across the country. Each state's commitment to the idea of the nation-state and to the sovereignty of the other proved to be significant in close relations. After WWII, Turkish nationalism evolved to take on an anti-communist identity. On the other hand, the rising tide of nationalism, anti-imperialism, and communism led up to the nationalization of Iranian oil in 1951. The early Cold War years marked a divergence in the interpretations of the nationalist ideology in Turkey and Iran, and ideological divergence contributed to the weakening of bilateral relations.