Monetary policy in a two-agent New Keynesian (tank) model with two sectors
İki sektörlü ve iki tüketicili Yeni-Keynesçi bir modelde para politikası
- Tez No: 599491
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN KISACIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, tüketici heterojenliğinin para politikası üzerindeki etki- lerini genel bir heterojen tüketicili modele oranla daha basit bir kurulum ile incelemektir. Bu amaçla, Bilbiie (2008)'in“Limited Asset Market Participation”(LAMP) [“Kısıtlı Varlık Piyasası Erişimi”] modelini, Woodford (2003) ve Woodford (2010)'da anlatılan iki sektörlü modeli esas alıp genişleterek iki sektörlü ve iki tüketicili bir model sunmakta ve Cravino et al. (2018)'ın çalışmasını takip ederek söz konusu iki tür tüketicinin sektörel harcama paylarının farklı olması olasılığını da bu modele eklemekteyim. Model böylelikle Cravino et al. (2018) ve Clayton et al. (2018)'in gösterdikleri gibi politika için öneme haiz (i) tasarruf etme yetileri bakımından farklı iki hanehalkı türü ('zengin' ve 'fakir'), (ii) nihai tüketim malı üreten ve fiyat değiştirme sıklıkları bakımından farklı iki sektör ve (iii) her bir nihai tüketim malı için her hane türünün farklı tüketim ağırlıklarını içermektedir. Buna ek olarak yine Cravino et al. (2018)'in gösterdikleri yöntemi takip ederek ekonomideki genel üretim ve tüketimi özetleyen bir toplama (aggregation) yöntemi sunmaktayım. Bu, modelin denklemlerinin temel üç denklemli Yeni–Keynesçi bir modelde olduğu gibi ifadesini mümkün kılmaktadır. Farklı parametre değerleri kullanılarak elde edilen dürtü–tepkilerin incelenmesi, değişkenlerin harcama paylarının eşit olmadığı durumdaki tepkilerinin harcama paylarından birinin %50 olduğu zaman elde edilen tepkilerin etrafında dağıldığını göstermektedir. Harcama paylarının farklı olduğu durumda iki sektör arasındaki enflasyon farkını özetleyen değişkenin önem kazandığı ve böylece hanehalklarının tüketim tepkilerinin değiştiği gözlemlenmiştir. Görece daha sık fiyat değiştirilen sektörde daha büyük bir harcama payı bulunan hanehalkının tüketiminin para politikasından payların eşit olduğu duruma göre daha az etkilendiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to analyze the implications of consumer heterogeneity for monetary policy in a setting simpler than a general heterogeneous agent model. I present a Two–Agent New Keynesian (TANK) model with two sectors, extending the“Limited Asset Markets Participation”(LAMP) model of Bilbiie (2008) by including a second sector based on Woodford (2003) and Woodford (2010) and, following Cravino, Lan, and Levchenko (2018), the possibility that expenditure shares are different for each household type. The model includes three sources of heterogeneity that have been shown to be relevant to policy (Cravino et al. (2018), Clayton, Jaravel, and Schaab (2018)): Two household types (called 'poor' and 'rich') that differ in their ability to smooth consumption, two final good sectors with different degrees of price stickiness and subject to different technology shocks and, unequal expenditure shares of each type for each final good. I also present a method of aggregation following Cravino et al.'s (2018) construction that makes it possible to express the model equations in a manner similar to that of the baseline three–equation New Keynesian model. An analysis of impulse–responses under different parameter specifications reveal that the responses of variables when expenditure shares vary for each type are generally spread around the response when poor households' share equals 0.5. I find that having a larger expenditure share for the relatively flexible price sector dampens the effects of monetary policy on both the poor and rich households' consumption compared to the case where the shares are equal.