An analysis study on the implementations of gedik, esham and muzara'a
Gedik, esham ve muzara'a uygulamaları üzerine bir analiz denemesi
- Tez No: 599496
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER ERGENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez, modern dönem (18. ve 19. yüzyıllar) Osmanlı İmparatorluğu'nda ortaya çıkan üç ekonomik uygulamayı (gedik, esham ve muzara'a) ve aralarındaki ilişkiyi incelemektedir. Bu çalışma aynı dönemlerde ortaya çıkmış veya nihai halini almış bu uygulamaların Osmanlı İmparatorluğu'nda çağın ihtiyaçları doğrultusunda şekillenerek imparatorluk sınırlarında parasallaşmayı ve ticarileşmeyi güçlendirdiklerini ancak sermayedar sınıflar ve toplumsal güç ilişkileri açısından bir dönüşüme neden olmadıklarını iddia etmektedir. Bu argümanları güçlendirmek için İstanbul ve Konya mahkeme kayıtlarının yanı sıra bir fermana da atıfta bulunan berber esnafının kethüda kaydı birincil kaynak olarak kullanılmıştır. Bu uygulamaların ve dönemin değişim ve dönüşümünü anlamak için de ikincil kaynaklardan yararlanılmıştır. Bu uygulamaların çağın ihtiyaçları doğrultusunda ortaya çıkmakla beraber belli noktalarda bu ihtiyaçlara cevap vermekten uzak kalarak yerlerini Avrupa'dan ithal edilen modern uygulamalara terk ettikleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the three economic practices (gedik, esham and muzara'a) that emerged in the Ottoman Empire in the modern period (18th and 19th centuries) and the relationship between them. This study claims that these practices, which emerged or finalized during the same periods, were shaped in line with the needs of the Ottoman Empire and strengthened monetarization and commercialization at the borders of the empire, but they did not lead to a transformation in terms of capitalist classes and social power relations. In order to reinforce these arguments, the kethuda record of the barbers of Galata referring to a decree as well as the Istanbul and Konya court registers were used as primary sources. Secondary sources were used to understand the change and transformation of these practices and the period. Although these practices emerged in line with the needs of the age, it was concluded that they were far from responding to these needs at certain points and left their places to modern applications imported from Europe.