Mülteci etiketini parçalarina ayırmak: Türkiye'deki Suriyeli mültecilere ilişkin bir vaka çalışması
Fractioning the refugee label – A case study of Syrian refugees in Turkey
- Tez No: 599495
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. BERK ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu araştırma Türkiye'nin milli sığınma politikalarını analiz etmekte ve Roger Zetter'in kuramlaştırması ışığında bu politikaların mülteci etiketinin parçalanmasına sebep olup olmadığını araştırmaktadır. Söz konusu parçalanma, devletlerin keyfi veya ayrımcı şartlara dayanan birtakım hukuki ve idari tedbirleri kullanarak belli bireylerin kendi topraklarında koşulsuz mülteci statüsünü talep etmelerinin önüne geçmesi ya da bu bireylerin bu statüden dışlanması ile ortaya çıkmaktadır. Türkiye'deki Suriyeliler bir örneği olmak üzere, bu tür ayrıştırıcı etiketleme uygulamalarına maruz kalan mülteciler ev sahibi ülkede hukuki statü kazanamamakta, sürekli olarak yerleşme ve sopluma entegre olma fırsatını bulamamakta ve kendilerine 1951 Mülteci Sözleşmesi ile verilen haklardan istifade edememektedir. Bu durumda ise Türkiye'nin 1951 Sözleşmesi'ne göre hiçbir sorumluluğu yokken ve onlara mülteci statüsünü hukuken teslim etmemesine ragmen halen neden 2013'ten beri en yüksek sayıdaki Suriyeli mültecilere ev sahipliği yaptığı sorusu ortaya çıkmaktadır. Bir bulguya göre, Türkiye'nin Suriyeli mülteci krizine yaklaşımımın daha baştan miyopik olduğudur. Bunun önemli göstergeleri süreçte hükümetlerin Suriyeli“misafirlere”yönelik değişen tutumları ile 2011 yılından beri irticalen çıkarılan kanuni düzenlemelerdir. İkinci bir bulguya göre ise Türkiye'nin halen Suriyeli mültecilere ev sahipliği yapmasının sebebi dış politika fırsatlarından istifade etmektir. Gerosimos Tsouparas'ın kuramlaştırmasına göre, Türkiye, jeostratejik konumu ve yıllardır ev sahipliği yaptığı büyük mülteci nüfusunu Avrupa Birliği'nden şantaj yoluyla birtakım stratejik rant elde etmekte ve“mülteci rantçılığı”yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research analyzes Turkey's national asylum policies to determine if they result in the fractioning of the refugee label – as theorized by Roger Zetter. Fractioning of the refugee label occurs when states utilize legal and bureaucratic measures that are based on arbitrary or discriminatory requisites to restrict and exclude selected individuals from claiming unconditional refugee status within their territory. Refugees who suffer the consequences of disjunctive labels are unable to obtain legal status in the host country, unable to permanently settle or integrate in host society, and cannot avail the full gamut of rights accorded to them by the 1951 Refugee Convention – as in the case of Syrian refugees in Turkey. The question then arises as to why Turkey continues to host the largest refugee population in the world since 2013, even when it does not legally recognize Syrians as refugees and has no obligation towards them under the 1951 Refugee Convention. One finding is that Turkey's approach towards the Syrian refugee crisis has been somewhat myopic since the beginning. This is evident from Turkish government's changing stances on Syrian 'guests' and the impromptu laws that have been adopted since 2011. A second finding is that Turkey continues to host Syrian refugees for opportunistic foreign policy reasons. This is evident from Turkey's recent bout of 'refugee rentierism' – as theorized by Gerasimos Tsourapas – where Turkey is using its geo-strategic location and its large refugee population as a resource to extract strategic rent from the European Union through blackmail.