Behind the history: English etiquette books and the nineteenth century's perceptions of women
Tarihin arkasında: İngiliz etiket kitapları ve on dokuzuncu yüzyılın kadın algıları
  1. Tez No: 599500
  2. Yazar: YAĞMUR TAŞ YARDIMCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PAUL LATIMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Viktorya dönemi, sanayi devrimi ve kentleşmeye ek olarak, entelektüel ve sosyal değişimler açısından da çok önemli bir dönemdir. Bu çalışma on dokuzuncu yüzyılın İngiliz etiket kitaplarını ve dönemin kadın algılarını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmanın ana çemberi, kadınların bu dönemde cinsiyet eşitsizliğine nasıl maruz kaldığı etrafında çizilmektedir. Mükemmel kadın olma arketipi anne ve eş olarak toplumun normları ile idealleştirildiğinden, etiket kitapları kadınlara ve kadınsı konulara odaklanmış, kadın rolleri bu kitaplarda evle alakalı alanlarla sınırlandırılmıştır. Ayrıca, Orta sınıftaki bir çok kişinin hayatını etkilediği için önemli bir rol oynayan etiket kitapları ile toplumdan bahsetmek gerekli olacaktır. Bu nedenle, kadın ve toplumun koşullarını göstermek için farklı etiket kitapları seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Victorian era is a vital period in terms of intellectual and social changes, in addition to the industrial revolution and urbanization. This study aims to analyze nineteenth century English etiquette books and perceptions of women. The main circle of this study is to reveal how women were exposed to gender inequalities during this period. Since the archetype of the perfect women as mothers and wives was idealised through the norms of the society, etiquette books focused on women and feminine issues, their roles were limited to domestic spheres in these books. Besides, it would be necessary to mention the society with discussion of etiquette that played a significant role as it touched many middle class lives. For this reason, different etiquette books were chosen to portray the conditions of women and society.