II. Meşrutiyet'ten cumhuriyet'in ilk yıllarına gündelik hayatın değişimi
The changes of daily life from the II. Constitutional to the first years of the republic
- Tez No: 805961
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONER DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez II. Meşrutiyet'ten erken Cumhuriyet'e gündelik hayatın değişimini ele almaktadır. II. Meşrutiyet, Mütareke, erken Cumhuriyet dönemlerinde gerçekleşen savaşların ve nihai sonucu olan göçlerin etkileri İstanbul merkezli olarak incelenmiştir. Kadın görünürlüğü, görünür kılma çabalarının hangi yollarla gerçekleştiği, dönemlere göre kılık-kıyafet ve eğlence anlayışlarının değişimleri ve toplum açısından önem arz eden bir kelime olan II. Meşrutiyet ve Cumhuriyet adab-ı muaşeret konuları anlatılmıştır. Bu çalışma gerçekleşen her savaşın, yeniliklerin arka planında bir toplumun olduğunu ve aslında savaşların, mücadelelerin daha çok halkın sıkıntılı süreç geçirmesine sebebiyet verdiklerini iddia etmektedir. Toplumu merkez alarak yazılmış olmasından kaynaklı toplumsal tarih çalışmalarına katkıda bulunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the changes in daily life from the Second Constitutional, Armistice, and the first years of the Republic. The effects of the wars that took place during the Second Constitutional, Armistice and first years of the Republic. periods and the migrations that were the final results of these wars are analyzed from an Istanbul centered perspective. The visibility of women, the ways in which efforts were made to maket them visible, the changes in dress and entertainment concepts according to the periods and the etiquette of the Second Constitutional and the Republic, which is an important word for society are explained. This study claims that there is a society behind every war and innovation and that wars and struggles actually cause the people to go through a troubled period. It aims to contribute to social history studies due to the fact that it is written by taking the society as the center.