Antalya sahil kuşağında satışa sunulan yaş pastalarda patojen bakteri varlığının araştırılması
Investigation for the presence of pahtogenic bacteria in cream cakes for sale in Antalya coast zone
- Tez No: 750469
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM CERTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Antalya sıcak ve nemli bir bölge olması nedeniyle gıda zehirlenmeleri açısından riskli bir ildir. İncelenen gıda örneği ise, içerdiği hammaddelerden ve üretim koşullarından kaynaklı patojen bakterilerin gelişebileceği ideal bir ortam olan yaş pastadır. Yaş pastalarda gıda zehirlenmelerine sebep olan başlıca bakteriler Escherichia coli, Salmonella türleri ve Staphylococcus aureus olarak söylenebilir. Bu çalışma kapsamında Antalya'nın sahil ilçelerinde üretilen yaş pastalarda, E. coli, Salmonella türleri, S. aureus analizleri yapılarak ve mikrobiyolojik kaliteleri değerlendirilmiştir. Proje kapsamında Antalya'nın sahil ilçeleri, doğu sahil ilçeleri (Gazipaşa, Alanya, Manavgat, Serik, Aksu), merkez sahil ilçeleri (Kepez, Muratpaşa, Konyaaltı) ve batı sahil ilçeleri (Kemer, Kumluca; Finike, Demre, Kaş) olmak üzere 3 grup olarak incelenmiştir. Gerçekleştirilen analizler sonucunda, Antalya'nın doğu sahil ilçeleri olan kısımda toplam 7 örnekte E.coli bulgusuna rastlanmış ve ortalama E.coli miktarı 0,79x101 EMS/g olarak belirlenmiştir. Bölgede Salmonella türleri ve S. aureus bulgusuna rastlanmamıştır. Batı sahil ilçeleri kısmında ise toplamda 7 örnekte E.coli bulgusuna rastlanmış ve ortalama E.coli miktarı 0,44x101 EMS/g olarak belirlenmiştir. Bölgede doğu sahil ilçelerinde olduğu gibi Salmonella türleri ve S. aureus bakterileri bulunmamıştır. Antalya'nın merkez ilçelerinin analiz sonuçlarına göre ise E.coli, Salmonella türleri ve S. aureus bakterileri ile hiç karşılaşılmamıştır.
Özet (Çeviri)
Antalya is a hot and humid region, due to these reasons it is a risky province in terms of food poisoning. The food sample examined is cream cake, which is an ideal environment where pathogenic bacteria can grow due to its raw materials and production conditions. Escherichia coli, Salmonella spp., and Staphylococcus aureus are the main bacteria that cause food poisoning in cream cakes. Within the scope of this study, E. coli, Salmonella spp., S. aureus analyzes were made and their microbiological quality was evaluated in the cream cakes produced in the coastal districts of Antalya. Within the scope of the project, the coastal districts of Antalya were evaluated in 3 groups, the eastern coastal districts (Gazipaşa, Alanya, Manavgat, Serik, Aksu), the central coastal districts (Kepez, Muratpaşa, Konyaaltı) and the western coastal districts (Kemer, Kumluca; Finike, Demre, Kaş). According to the results of the total samples analyzed; E. coli was found in 7 samples in total in the eastern coastal districts of Antalya, and the average E.coli amount was determined as 0,79x101 EMS/g. No findings of Salmonella spp. and S. aureus were found in the region. In the west coast counties, E. coli was found in 7 samples, and the average E. coli amount was determined as 0,44x101 EMS/g. Salmonella spp. and S. aureus bacteria were not found in the region as in the eastern coastal districts. According to the results of the analysis of the central districts of Antalya, E. coli, Salmonella spp., and S. aureus bacteria were never encountered.