Kamusal mekânlarda planlama ve kullanıcı müdahalesi: Antalya Konyaaltı sahili
Planning and user intervention in public spaces: Antalya Konyaaltı coast
- Tez No: 937170
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN BÖLÜKBAŞ DAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kent sakinlerinin değişen ve dönüşen ihtiyaçları, kamusal alanların kullanım biçimlerini etkileyerek bu alanların yeniden yapılandırılmasına neden olur. Kamusal alanların verimli bir şekilde kullanılabilmesi için yapılan düzenlemelerde, kullanıcıların yaşam tarzları, kamusal alandan beklentileri, ihtiyaçları ve günlük yaşam pratikleri göz önünde bulundurulmalıdır. Bu çalışma, kamusal alanlarda yapılan planlı değişimlerin, gündelik hayat pratikleri üzerindeki etkilerini incelemektedir. Günlük yaşam sadece planlanmış mekânlarda değil, aynı zamanda kullanıcıların müdahaleleriyle şekillenen alanlarda da sürdürülür. Planlanmış mekânlar, mimarlar ve şehir plancıları tarafından belirli bir tasarım ve işlevsellik anlayışına göre oluşturulan alanlardır. Ancak, bu mekânlar her zaman kullanıcıların günlük ihtiyaçlarına ve tercihine tam olarak yanıt veremeyebilir. Kullanıcılar, mekânları kendi ihtiyaçlarına göre uyarlayarak, yeniden düzenler ve kişiselleştirir. Bu müdahaleler, mekânın işlevselliğini ve atmosferini değiştirerek, kullanıcıların günlük yaşamlarına daha uygun hale getirir. Bu nedenle, kamusal alanlarda değişiklikler yapılırken, mekânın etkin bir şekilde kullanılabilmesi için günlük hayatın dinamiklerinin anlaşılması ve analiz edilmesi gerekmektedir. Bu tezin amacı, kamusal mekânlarda yapılan planlı müdahalelerin yanı sıra kullanıcıların gündelik hayat pratiklerinin ve müdahalelerinin nasıl şekillendiğini ve bu etkileşimin kamusal mekânın yapılanmasında nasıl bir rol oynadığını incelemektir. Kamusal alanları planlı değişimler ve kullanıcı müdahaleleri üzerinden incelemeyi amaçlayan araştırma sürecinde, Antalya Konyaaltı Sahili için hazırlanan yarışma projesi incelenmiş, müellifleri ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yapılan görüşmeler ve araştırmalar planlı değişimlere ilişkin verileri sağlarken, kullanıcı pratiklerinin incelenmesi amacıyla gerçekleşen alan çalışmasında ise Chora'nın Kentsel Galeri metoduna başvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
The changing and transforming needs of urban residents affect the ways of using public spaces, causing these areas to be restructured. In the arrangements made for the efficient use of public spaces, users' lifestyles, expectations from the public space, needs and daily life practices should be taken into account. This study examines the effects of planned changes made in public spaces on daily life practices and individual differences. Daily life occurs not only in planned spaces, but also in spaces formed by the interventions of users. Planned spaces are created by architects and urban planners according to a certain understanding of design and functionality. However, these places may not always be able to fully respond to the daily needs and preferences of users. Users adapt, rearrange and personalize the spaces according to their own needs. These interventions change the functionality and atmosphere of the space, making the daily lives of users more convenient. Therefore, when making changes in public spaces, it is necessary to understand the dynamics of daily life and analyze it in order to use the space effectively. The aim of this thesis is to examine how the planned interventions made in public spaces, as well as the daily life practices and interventions of users are shaped and how this interaction plays a role in the structure of public space. During the research process aimed at examining public spaces through planned changes and user interventions, the competition project prepared for Antalya Konyaaltı Coast was examined and interviews were conducted with its architects. While the interviews and research provided data on the planned changes, Chora's Urban Gallery method was used in the field study conducted for the purpose of examining user practices.