Değişik sportif oyun branşlarıyla aktif olarak uğraşan sporcuların fiziksel ve fizyolojik performans parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of physical and physiological performance parameters of the athletes actively taking part in various sportive branches
- Tez No: 59959
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MANSUR ONAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Bu çalışma Türkiye profesyonel üçüncü futbol ligi 4. grupta yer alan Kocasinan Belediye Spor Kulübü (n= 17), Türkiye ikinci voleybol liginde yer alan Erciyes Üniversitesi Spor Kulubü(n=12) ve Türkiye deplasmanlı basketbol liginde yer alan Erciyes Üniversitesi Spor Kulübü(n=10) sporcuları ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada farklı spor branşlarına ait üst düzey sporcuların fiziki ve fizyolojik parametrelerinin belirlenmesi ve bu parametrelerin birbiriyle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırma grubunda parametreler arasında,- yaş ortalama değerinde futbolcular ile basketbolcular arasında anlamlı sonuç bulunmuştur(p < 0.05). Boy ortalama değerinde voleybolcular ve basketbolcular ile futbolcular arasında(p < 0.05), vücut ağırlığı ortalama değerinde voleybolcular ile futbolcular arasında(p 0.05). Bu çalışmada araştırma grubunu oluşturan; futbol, basketbol ve voleybol spor dallarının karakteristik özelliklen ile bulgular arasında ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
63 8. SUMMARY This research has been done on three Turkish sport clubs * players. These players were 17 soccer players, Kocasinan Belediye Spor club, professional league, third division, fourth group, 12 volleyball and 10 basketball players, Erciyes University Sport club, amateur league. The aim of this work was to investigate the physical (age, weight, height, right and left hand grip, body flexibility, tight power, long jump) and physiological (body fat, aerobic and anaerobic power) parameters of the players who were playing different sport disciplines (football, basketball and volleyball), and to compare these parameters obtained from the different teams. Results showed that there were significant differences at P < 0.05 in the some of the means of physical and physiological parameters measured in three different club players. These statistical differences were being as follows: the age was higher in football players then basketball players, the height was higher in volleyball and basketball players then football players, the weight was higher in volleyball players then football players, the right hand grip was higher in volleyball players then football players, the anaerobic power was higher in volleyball and basketball players then football players, and the aerobic power was higher in football and basketball players then volleyball players. There were no significant differences between these three club players in other parameters. The research results suggest that there were a correlation between club players who were playing similar disciplines using similar techniques such as volleyball and basketball.